Manáma - Bahrajnský civilní soud potvrdil rozsudky vojenského soudu nad dvěma desítkami vůdců loňských politických nepokojů. Informovala o tom agentura Reuters.
Osm ze souzených osob dostalo tresty doživotního vězení. Proti potvrzujícímu rozsudku civilního soudu je ale možné se odvolat.
Mezi těmi, kdo byli potrestáni doživotím, je známý obhájce lidských práv Abdalhádí Chavádža. Na protest proti tvrdému rozsudku držel 110 dní hladovku, ale nepomohly mu ani protesty svolané na jeho podporu, ani to, že má také dánský pas.
Protesty v Bahrajnu:
Aktivisté byli loni souzeni za účast na protestech proti režimu. Cílem opozice tehdy bylo svrhnout sunnitskou monarchii Chalífů a později dosáhnout demokratických reforem. Pouze 14 ze souzených bylo loni procesu přítomno, zbylí se skrývají.
Kromě osmi doživotí loni padly tresty vězení od dvou do patnácti let.
Většina z odsouzenců jsou šíité, tedy příslušníci bahrajnské většiny, které však vládne sunnitská menšina. Manáma z podněcování nepokojů viní šíitský Írán, ale Teherán jakoukoli roli v bahrajnských událostech popírá.
Odsouzení se úterního soudního jednání neúčastnili. Kolem budovy soudu byly posílené policejní jednotky, které měly zabránit manifestacím.
Při loňských násilnostech v Bahrajnu zemřelo podle oficiálních statistik 30 lidí, opozice hovoří o 50 až 60 mrtvých. Před soud se pak dostaly desítky oponentů monarchie.
Panovník na nespokojenost občanů reagoval postupným rozšiřováním pravomocí parlamentu. Na poklidné řešení krize tlačí i USA, které mají v Bahrajnu základnu.
Protesty ale stále pokračují, zatím poslední se konal v pátek. Proti zatčení aktivistů demonstrovalo v Manámě několik tisíc lidí.