Bahno v čínské škole pohřbilo 18 dětí. Neměly tam být

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 10. 2012 10:54
K tragédii došlo ve městě Čen-che v provincii Jün-nan na jihu Číny
Záchranáři po dětech pátrali celý den.
Záchranáři po dětech pátrali celý den. | Foto: Reuters

Peking - V ruinách čínské základní školy ve městě Čen-che, jež ve čtvrtek po rozsáhlých sesuvech půdy náhle zavalilo bahno, zahynulo osmnáct dětí.

Personál školy je nestačil včas evakuovat. V pátek ráno o tom informovali záchranáři, kteří po pohřešovaných žácích pátrali.

K tragédii došlo v okrese I-liang v provincii Jün-nan na jihu Číny.

Záchranáři v pátek vyprostili poslední z těl dětských obětí i tělo jednoho dospělého, kteří byli po závalu pohřešováni. Jeden člověk zůstává s vážnými poraněními v nemocnici.

Čínské děti mají sice tento týden prázdniny, podle BBC ale musely do školy, aby si nahradily hodiny, které zameškaly kvůli nedávnému zemětřesení.

Foto: Reuters

Agentura Sin-chua upřesnila, že se v zavalené škole učily děti ze školy Šang-pa. Ta musela být po zemětřesení srovnána se zemí.

Série otřesů zasáhla provincii Jün-nan 8. září a vyžádala si několik desítek lidských životů.

O nedostatečném zabezpečení čínských škol a chybějících evakuačních plánech se mluví od roku 2008, kdy při zemětřesení v provincii S'-čchuan zahynuly desítky tisíc lidí, včetně dětí.

Mnoho z nich mohlo přežít, kdyby byly ve školách řádně dodržovány bezpečnostní předpisy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy