Lodě Číny a Japonska u ostrovů už stojí proti sobě

Martin Novák Martin Novák
25. 9. 2012 16:09
Japonsko obvinilo tchajwanské rybářské lodě, že vstoupily do jeho výsostných vod
Japonská pobřežní stráž ostřeluje vodou tchajwanské rybáře.
Japonská pobřežní stráž ostřeluje vodou tchajwanské rybáře. | Foto: Reuters

Tokio/Tchaj-pej - Několik maličkých skalnatých ostrůvků, kterým Japonci říkají Senkaku a Číňané Ťiao-jü, zavádí asijské velmoci Čínu a Japonsko stále dál na cestě konfrontace a vzájemných výpadů.

Poté, co japonská vláda ostrovy odkoupila od soukromníka, tam v pondělí dorazily čínské hlídkové lodě. V noci na úterý připlula do vod, které Japonsko považuje za své, skupina téměř padesáti tchajwanských rybářských lodí.

Japonská pobřežní hlídka po nich pálí - zatím - vodními děly. Na souostroví si dělá nárok také Tchaj-wan.

Agenturá Kjódó napsala, že japonská stráž varovala tchajwanské námořníky před vplutím do japonských vod. Ke střetu došlo podle agentury u malého ostrova Uocuri.

Čínské lodě na rozdíl od tchajwanských zůstávají mimo vody, které Japonsko označuje za své.

Diplomatická jednání nevedou k řešení. Čínský náměstek ministra zahraničí a jeho japonský protějšek se v pondělí v Pekingu setkali, ale soudě podle rétoriky čínského politika měl rozhovor spíše opačný výsledek než smír a kompromis.

"Čína nebude tolerovat žádné japonské akce, které narušují její suverenitu," oznámil náměstek.

Peking kvůli sporu zrušil oficiální oslavy čtyřicátého výročí znovunavázání čínsko-japonských vztahů a minulý týden se v několika čínských městech konaly velké protijaponské demonstrace. Dav útočil na japonské obchody a automobily.

Protičínská demosntrace v Japonsku.
Protičínská demosntrace v Japonsku. | Foto: Reuters

Protesty se dokonce přenesly už do Evropy. Více než 150 Číňanů v pondělí automobily zablokovalo japonské velvyslanectví v Budapešti.

Souostroví Senkaku je cenné kvůli svému okolí. Moře je tam bohaté na ryby a pode dnem se možná skrývají zásoby zemního plynu.

Přesto týdeník The Economist na obálce svého posledního čísla publikoval letecký snímek maličkých ostrovů, či spíše skal, vyčnívajících z moře. Připojil k tomu titulek "Skutečně jsou Japonsko a Čína připraveny válčit kvůli tomuhle?"

Jistěže nejsou a málokdo si dovede představit nějaký větší válečný konflikt mezi současným Japonskem a současnou Čínou. Ani jedna strana na tom nemá zájem.

Problém je ale v tom, že může dojít k nějaké kolizi nebo nezamýšlené přestřelce, která ještě více vyostří atmosféru a vyvolá touhu po odplatě.

Co když například někdo z čínské nebo tchajwanské rybářské lodi bude chtít na ostrov vstoupit a japonská hlídka ho usmrtí? Nebo co když se japonská a čínská loď srazí a budou oběti na životech?

"Bude-li prolita krev, lidé se začnou chovat iracionálně," předpovídá pro agenturu Reuters opoziční poslanec japonského parlamentu Koiči Kato.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy