Babiš potvrdil Junckerovi plán na vesničku v Sýrii, byla by pro 150 sirotků

Ondřej Houska Ondřej Houska
16. 11. 2018 15:26
Český premiér Andrej Babiš se v Bruselu setkal s předsedou Evropské komise Jeanem Claudem-Junckerem. Seznámil ho s plánem na postavení školky a školy pro sirotky v Sýrii. O plánu už ve čtvrtek jednal s českou velvyslankyní v Sýrii Evou Filipi i zástupci firmy, která by se na věci mohla podílet.
Andrej Babiš na summitu lídrů zemí Evropské unie v Bruselu - prosinec 2017
Andrej Babiš na summitu lídrů zemí Evropské unie v Bruselu - prosinec 2017 | Foto: Reuters

Brusel (od našeho zpravodaje) Babiš Junckerovi potvrdil, že by Česko v Sýrii postavilo vesničku pro 150 tamních sirotků. "Investovali bychom do mateřské školy, do školy, jídelny, bytů nebo hřišť. Byl by to celý areál," prohlásil Babiš.

Podle premiéra by Česko mohlo v zemi sužované občanskou válkou zakoupit pozemek, kde už nyní stojí poškozená škola.

Babiš opakuje, že Česko je ochotné pomáhat uprchlíkům v místě, kde žijí, ale odmítá je přijímat na své území. Premiér nedávno odmítl iniciativu europoslankyně Michaely Šojdrové, aby Česko udělalo gesto a přijalo 50 syrských dětí, které přicestovaly do Evropy bez doprovodu.

V pátek taky opět zdůraznil svůj postoj, že by EU měla ekonomicky podpořit státy v Africe, aby se zlepšila tamní životní úroveň a jejich obyvatelé neměli motivaci odcházet do Evropy.

O to se už ale Unie delší dobu snaží, jak v Bruselu připustil i Babiš. Juncker navrhl, aby EU v Africe investovala zhruba 50 miliard eur, tedy skoro 1,3 bilionu korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy