Shoda ohledně uprchlíků i brexitu. Babiš jednal ve Varšavě s polským premiérem

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2018 15:15
Premiéři diskutovali například o možném zvýšení rozpočtu pohraniční agentury Frontex. Ani jeden z politiků s tímto návrhem Evropské komise nesouhlasí.
Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki ve Varšavě.
Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki ve Varšavě. | Foto: ČTK

Varšava - Český premiér Andrej Babiš se v pondělí ve Varšavě setkal se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. Dvojice našla shodu v otázkách migrace i hlavních témat vrcholné schůzky Evropské unie, která se tento týden uskuteční v Bruselu.

"Naše stanoviska jsou velice blízká," řekl Morawiecki. 

Oba ministerští předsedové podobně hovořili o potřebě pomáhat zemím, odkud se do Evropy snaží zamířit migranti. "Máme jednoznačné stanovisko, že ochrana našich hranic je naší věcí. Neexistuje, abychom byli přinuceni přijímat migranty," zdůraznil.

"Uprchlíkům je třeba pomáhat v zemích, odkud pocházejí, a je třeba posilovat vnější hranice. Toto stanovisko jsme (na červnovém summitu EU) ubránili a určitě od tohoto postoje neustoupíme," dodal polský premiér.

Frontex více peněz nepotřebuje

Morawiecki souhlasí také s Babišovým názorem, že není důvod zásadně rozšířit unijní Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) a prudce zvýšit její rozpočet, jak navrhuje Evropská komise. "Obáváme se, že zvětšení prostředků na Frontex by znamenalo zmenšení prostředků ve strukturálních a regionálních fondech EU," vysvětlil.

Podle Babiše je otázka, zda by se vyšší náklady na agenturu Frontex nedaly lépe využít například na posílení spolupráce se severoafrickými státy.

"Ve vyjmenovaných tématech máme absolutní shodu," poznamenal Babiš. Po úspěchu na červnovém summitu EU se domnívá, že by státy visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly ohledně migrace předkládat unii vlastní návrhy. Například, že by migranti do EU přicházeli na pracovní víza, tak jak se děje se zahraničními pracovníky v Česku.

"Evropa by se měla soustředit, aby se do schengenského prostoru dostaly další země, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko. Nemá totiž logiku, abychom bránili území, které není ucelené," poznamenal šéf českého kabinetu.

Babiš v pondělí osobně navštívil varšavskou pobočku agentury Frontex. "Jsem vlastně první premiér v Evropské unii, po polském premiérovi, který Frontex navštívil," řekl Babiš. "Návštěva byla důležitá, protože jsem získal informace, které jsem neměl," dodal. 

"Viděl jsem přímo v centru akci, kdy byl identifikován kamion, jeho řidič telefonoval, za chvíli přišli migranti, naložil je. Frontex podal zprávu dané zemi a ta ten kamion zadržela," řekl. "Z hlediska monitoringu dělají skvělou práci," připustil Babiš s tím, že nejde jen o pašování lidí, ale i drog, zbraní či cigaret.

Ocenil, že Frontex odvádí "dobrou práci" i při návratu migrantů: v roce 2014 vypravil čtyři desítky letů, v roce 2017 430 letů, a to v EU podle Babiše pobývá nelegálně na 700 tisíc lidí.

"Když nám klesla migrace o 90 procent, tak je otázka, proč máme navyšovat (početní stav Frontexu) z 1500 na 10 000 lidí," řekl s tím, že potřebné posily by v případě potřeby mohly dodat postižené zemi ostatní členské státy.

Shoda ohledně brexitu

Premiéři otevřeli také téma odchodu Velké Británie z Evropské unie. Morawiecki se nechal slyšet, že Britům v Polsku země zaručí stejná práva jako dosud, protože britská premiérka Theresa Mayová zaručila Polákům na ostrovech stejná práva jako nyní. Morawiecki také řekl, že se Polsko snaží "udržet nějakou střední cestu" při odchodu Británie z EU, tedy "ani tvrdý brexit, ani velké ústupky Británii". 

Babiš má stejný postoj k brexitu jako jeho kolega. "Máme zájem, aby brexit proběhl dohodou, aby byl rozumný," zdůraznil.

Babiš připomněl, že se s polským premiérem uvidí nejen na summitu EU, ale i na oslavách 100. výročí vzniku Československa v Praze. Politici se setkají také na společném zasedání vlád obou zemí v půli listopadu.

Video: Podraz a neuvěřitelné svinstvo. Babiš komentuje vyšachování ANO z jednání v Brně

Podraz a neuvěřitelné svinstvo. Babiš komentuje vyšachování ANO z jednání v Brně | Video: Události Brno
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy