Až tisíce lidí z Dárfúru otročí, tvrdí zpráva

Zdeněk Mihalco
17. 12. 2008 16:31
V súdánském regionu pokračují násilnosti páchané na civilistech
Uprchlice. Více než dva miliony lidí utekly během války ze svých domovů, řada z nich do uprchlických táborů v sousedním Čadu
Uprchlice. Více než dva miliony lidí utekly během války ze svých domovů, řada z nich do uprchlických táborů v sousedním Čadu | Foto: Reuters

Chartúm - Sdružení asi 50 charitativních organizací publikovalo zprávu, která přináší silné důkazy o tom, že v súdánském regionu Dárfúr jsou civilisté včetně dětí využíváni jako otroci.

Z výpovědí desítek svědků vyplývá, že vládou podporované milice unášejí obyvatele a nutí je k práci. Svědci rovněž popsali, že se súdánská armáda podílí na únosech dětí a žen, které vojáci v metropoli Chartúmu využívají pro domácí práce a jako sexuální otrokyně. Súdánská vláda obvinění popřela.

Během války v Dárfúru zahynulo od začátku konfliktu v roce 2003 na následky bojů podle různých odhadů 250 až 450 tisíc lidí. Více než dva miliony lidí utekly z domovů.

Únos, znásilňování a tvrdá dřina

Většina z unesených jsou údajně ženy a děti, ale zpráva předkládá také informace o unášení mužů pro práci na polích. Jde o příslušníky nearabsky hovořících kmenů a skupin obyvatelstva.

Podle zprávy ozbrojenci od začátku války v roce 2003 unesly nejméně "stovky, ale pravděpodobněji tisíce lidí".

Unesené ženy a dívky jsou znásilňovány a přinuceny ke sňatku, vykonávají domácí práce a někdy obdělávají pole, uvádí zpráva.

Jedna z unesených žen vypověděla, že byla společně s dalšími ženami odvlečena z uprchlického tábora a poté je muž "v noci využíval jako své ženy a ve dne po celý čas pracovaly".

Súdánská vláda opakovaně odmítá existenci otroctví ve své zemi, ačkoliv již dříve připustila, že během občanské války v letech 1983-2005 bylo uneseno více než 14 tisíc lidí.  

Zločiny údajně páchají všechny strany konfliktu

Autoři zprávy naléhají na súdánskou vládu, aby okamžitě rozpustila a odzbrojila milice zvané Džandžavíd a začala spolupracovat s OSN. Zpráva rovněž obsahuje informace o vraždění a mučení civilistů v Dárfúru.

Počet vojáků společné mírové mise Africké unie a OSN dosud nebyl naplněn. Súdánská vláda se zdráhá povolit příjezd dalších jednotek, vedení mise si navíc stěžuje na přehlížení ze strany vlád členských států OSN
Počet vojáků společné mírové mise Africké unie a OSN dosud nebyl naplněn. Súdánská vláda se zdráhá povolit příjezd dalších jednotek, vedení mise si navíc stěžuje na přehlížení ze strany vlád členských států OSN | Foto: Reuters

Před několika týdny vydalo další společnou zprávu o situaci civilistů v Dárfúru několik nevládních organizací (například Human Rights Watch), která vyvrací řadu tvrzení súdánské vlády. Ta například v posledních týdnech vyhlásila údajné příměří a popírá obvinění z páchání válečných zločinů vojáky své armády.

Zpráva dokumentuje, že súdánská armáda příměří nedodržuje. Stále údajně dochází k bombardování a vypalování vesnic a porušování lidských práv. Podle zprávy v prvních deseti měsících muselo v Dárfúru opustit své domovy nejméně 230 tisíc obyvatel.

Zpráva rovněž uvádí, že za násilnosti páchané na civilistech jsou odpovědné kromě provládních milic také povstalecké a další ozbrojené skupiny v oblasti.

Podle nevládních organizací zůstává Dárfúr extrémně nebezpečnou oblastí pro pracovníky humanitárních organizací. Od začátku roku ozbrojenci unesli nebo zaútočili na 170 humanitárních pracovníků, 11 jich zemřelo. Humanitární organizace mají nyní přístup k 65 procentům obyvatelstva zasaženého následky konfliktu.

Zpráva rovněž připomíná, že společná mírová mise OSN a Africké unie (UNAMID) v oblasti má stále jen necelou polovinu příslušníků z původně plánovaného počtu. Súdánská vláda se zdráhá vpustit další mírové jednotky na své území, vedení mise si navíc stěžuje na nedostatečné zázemí ze strany vlád světových mocností.

Od začátku letošního roku v Dárfúru zemřelo 14 vojáků mírových sborů. Na jednotky OSN podle zprávy nevládních organizací opakovaně útočí súdánská armáda.

 

Právě se děje

Další zprávy