Canberra - Práce australských bojových jednotek v jižním Iráku je skončena, prohlásil ve středu vysoký australský vojenský velitel Angus Houston.
Potvrdil tak před víkendovým setkáním s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem záměr nové australské vlády, která plánuje stáhnout vojáky z Iráku do poloviny letošního roku.
Podle něj irácké jednotky nepotřebují australskou pomoc už dva roky: "Situaci v provinciích Muthanna a Dhi Qar zvládají Iráčané sami. Protože jsme je sami vycvičili, víme, že jsou schopni situaci zvládnout i bez nás. Práce je skončena," uvedl velitel australského letectva.
Čtěte také: Zůstaneme na Timoru, dokud bude třeba, tvrdí Austrálie
Zůstane jen ochranka ropných plošin
Austálie je blízkým americkým spojencem a v Iráku má kolem 1000 vojáků. Většina z nich působí na stabilním jihu, kterému se většinou vyhnuly krvavé řeže známé z ostatních částí země.
Nový australský premiér Kevin Rudd uposlechl rad veřejnosti a před loňskými volbami slíbil, že do roka přivede australské vojáky zpět domů. Až 80 procent Australanů je totiž proti vojenské přítomnosti v Iráku.
I po odvolání jednotek Austrálie na místě ještě nejméně dva roky ponechá několik letadel a lodí, které by měly střežit mořské ropné plošiny.
Vojáci se však doma dlouho neohřejí. Canberra plánuje vyslání dalších špičkových jednotek do Afghánistánu, kde také působí asi tisícovka australských vojáků.
Australský ministr obrany Joel Fitzgibbon by podle agentury Reuters měl na víkendovém jednání kromě jiného požádat Roberta Gatese o dodání letadel F-22 Lockheed Martin. Ty si chce vláda objednat namísto letadel Super Hornet od Boeingu.