Melbourne - Když dělal tým australských vědců pokusy s krevním tlakem laboratorních myší, dočkal se zajímavého překvapení. Hlodavci začali najednou hubnout.
Výzkumníci tak náhodně přišli na způsob, jak bude eventuelně možné pomoci lidem s nadváhou.
Rychlý metabolismus
Příčinou všeho bylo odejmutí angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) z buněk. Myši pak nadále konzumovaly stejné množství energie, přesto ale shodily dvacet procent své váhy.
Výsledky výzkumu, o němž informovala australská média, se objevily v časopise americké akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences.
"Mechanismus, který jsme viděli u hlodavců, funguje tak, že nedostatek ACE vede ke zvýšení činnosti metabolismu a spalování kalorií," citoval deník The Australian jednoho z členů týmu Michaela Mathaie.
Kromě snížení hmotnosti o pětinu vědci u myší zaznamenali také pokles tělesného tuku o 50 až 60 procent. Šlo zvláště o druh tuku, který způsobuje velká břicha a vede k infarktům a cévním onemocněním.
A co lidé?
Kromě toho by odebrání ACE mohlo vést také ke snížení výskytu cukrovky, protože organismus spaluje cukr rychleji.
Léky, které omezují činnost angiotenzin-konvertujícího enzymu, jsou přitom už na trhu. Nyní se chtějí vědci zaměřit na to, zda-li tento postup funguje i u lidí.
Výsledkem by tak mohly být pilulky na hubnutí, které by doopravdy fungovaly.