Objev: Lidé byli před 70 000 lety na pokraji vyhubení

gaz
25. 4. 2008 15:30
Kvůli klimatickým změnám nás tehdy zbyly jen dva tisíce

Boston - Dnes žije na naší planetě přibližně 6,6 miliardy lidí, ještě před sedmdesáti tisíci lety byl ale člověk na pokraji vyhynutí. Počet Homo sapiens se tehdy pohyboval okolo dvou tisíc kusů.

Podle studie publikované v časopise American Journal of Human Genetics lidstvo téměř vymřelo kvůli klimatickým změnám a velkým suchům devastujícím východní Afriku, ze které se posléze lidé rozšířili do celého světa.

"Kdo by si to byl pomyslel, že ještě před 70 tisíci lety extrémní klima zredukovalo naši populaci do té míry, že jsme byli na pokraji vyhubení," říká paleontolog Meave Leakey z univerzity ve Stony Brook ve státe New York.

O několik tisíc let později začali lidé z Afriky expandovat i na ostatní kontinenty.

Genetická antropologie

Nová studie ukazuje možnosti, které může při zkoumání historie lidstva sehrát genetika.

Vědci už dříve prokázali, že všichni Homo sapiens pocházejí z jedné ženy, které výzkumníci říkají Eva. Ta žila v Africe před 200 000 lety. Co se však odehrávalo mezi ní a pozdějším rozšířením lidského druhu, zůstává nejasné.

Vědci proto zkoumali DNA lidí Khoi a San z Jižní Afriky. Tyto dva národy patří k nejstarším na světě - jejich historie se datuje 135 až 90 tisíc let do minulosti. Ve stejné době zasáhla východní Afriku také ona katastrofální sucha, jež lidskou populaci rozdělila do malých a nezávisle se vyvíjejících skupinek.

"Tato studie ilustruje mimořádnou moc genetiky odhalit některé klíčové momenty v naší historii," citovala agentura AP Spencera Wellse, jednoho z výzkumníků.

"Malé skupinky prvotních lidí, které se díky drsným klimatickým podmínkám rozdělily, se pak zase spojily a z prahu vyhynutí osídlily svět. Opravdové epické drama vepsané do naší DNA," řekl.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy