Sydney - Hackerské útoky, zahlcené weby státních úřadů a teď i demonstrace v ulicích měst. To jsou nejviditelnější projevy sporu, který se svou vládou vede skupina australských aktivistů. Jádrem neshody je odpověď na otázku: jak moc má stát právo kontrolovat obsah na internetu?
Australský federální kabinet totiž chce přijmout zákony, které by poskytovatelům internetového připojení nařídily blokovat stránky, na kterých je obscénní nebo nelegální obsah. Filtr, který má podle plánu začít fungovat od roku 2011, má podle politiků chránit občany, zejména děti, před nevhodnými weby. Části IT komunity v zemi ale ale plán nelíbí.
Austrálie by se přijetím těchto zákonů zařadila po bok zemí s nejtvrdší regulací internetu, jako je například Čína, upozorňují kritici.
Podobné opatření podle nich stejně nedokáže zabránit sdílení pornografie nebo například nelegálních kopií filmů. A naopak by mohlo vést k cenzuře internetu, varují.
Mezinárodní precedens
Probíhá u nás bitva o svobodu celého internetu, burcují proto aktivisté. A nezůstávají jen u prohlášení.
Už loni v listopadu a pak znovu minulý týden protestní skupina Anonymous zaútočila na weby parlamentu a ministerstva spojů a vyřadila je na několik hodin z provozu. Aktivisté k tomu použili notoricky známou metodu: posílali na servery tolik dotazů, až je úplně zahltili.
Odkazy:
- Australian Communications and Media Authority - australský státní úřad pro regulaci
- Project Freeweb - protestní organizace, která sdružuje kritiky regulace
Na 20. února pak chystají další protesty, při kterých tentokrát chtějí vystoupit z anonymity a vyjít do ulic. Veřejná shromáždění naplánovali v Sydeny, Melbourne, Perthu, Adelaide, Newcastlu a Canbeře. Další demonstranti se mají připojit u australských ambasád v zahraničí.
"Pokud budou zákony přijaty, bude to mezinárodní precendent," řekl australskému serveru IT News jeden z organizátorů známý pod přezdívkou Infinite. "Ne vláda, ale veřejnost by měla mít právo rozhodnout, jaký obsah je pro ni přípustný a jaký ne."
Demonstranti podle něj dostali pokyny, aby si pečlivě prostudovali návrhy příslušných zákonů a rozhodně na demonstrace nechodili v maskách.