Šikana učitelů na Facebooku: Nadávky i módní policie

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 2. 2010 5:30
Urážlivé stránky na Facebooku mají desetiticíce fanoušků
Foto: Jan Langer

Praha - Odmlouvání nebo rušení výkladu se už v českých školách nenosí, děti mají rafinovanější zbraň proti učitelům - sociální síť Facebook.

Online deník Aktuálně.cz už minulý týden informoval o případu studentky gymnázia v Hořovicích, která na Facebooku založila skupinu proti jedné z učitelek a hrubě jí tam urážela. Teď ji za to čeká trest.

Takové případy nejsou podle reakcí čtenářů na případ výjimkou. "Ve škole u mého syna také vznikla skupina Nenávidíme profesorku XY. Ta ale přišla do třídy a řekla, že má vypsané členy a bude to řešit. Děti se odhlašovaly a skupina se přejmenovala na Omlouváme se paní profesorko. Studenti pak řešili problémy s vyučující peticí, ale nepochodili," popsala zkušenosti čtenářka Aktuálně.cz z Prahy.

Náš matikář a jeho děsnej rolák

Velmi populární jsou na Facebooku obecné stránky proti učitelům - třeba ta s názvem Móda některých učitelů je neuvěřitelná, fanoušků má bezmála padesát tisíc. Tato obdoba novinové rubriky "módní police" funguje jednoduše. Někdo ve škole vyfotí mobilem svého učitele, fotku dá na Facebook a pak s ostatními hodnotí jeho oblečení. Často hodně příkře.

Učitelka měla štěstí, na internetu není její tvář, ale jen její boty
Učitelka měla štěstí, na internetu není její tvář, ale jen její boty | Foto: Facebook

"Sice tu učitelku nemám nikde vyfocenou po xichtě naštěstí, ale vypadá spíš jako chlap, na očích vyřvaně modré stíny, tužkou nakreslené hrubé obočí, růžová rtěnka přetáhnutá málem až na nos a k tomu ještě ty papučky :-D Ale řve jak Tarzan," píše se v diskusi pod fotkou pantoflí jedné z učitelek.

Pokud nejsou komentáře na internetu vyloženě sprosté, nemají učitelé moc zákonných šancí se bránit, a to ani zveřejňování svých fotek.

Učitelé: Focení při hodinách nám vadí

"Pokud by bylo poškozeno jejich jméno nebo dobrá pověst, mohou podat žalobu podle občanského zákoníku, zákon na ochranu osobních údajů ale tady nefunguje, protože údaje nikdo neshromažďuje," říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

"S Facebookem toho moc nenaděláme, nemůžeme někomu zakazovat něco nějak psát. Problém s fotografováním a natáčením učitelů ale řešíme. Každá škola by měla mít ve školním řádu určeno, co může učitel v takovém případě dělat, " myslí si Hana Stýblová z Asociace ředitelů základních škol. "Na prvním místě by ale vždycky měl být rozhovor s žákem, případně jeho rodiči, i když někdy to nestačí."

Z některých diskusních fór by si možná učitelé mohli odnést i něco konstruktivního. Na Faceboku je jejich svěřenci nejčastěji kritizují za to, jak učí.

Skupina "Učitel: Chápete to?, Třída: Ne!, Učitel: Tak jdeme dál" má na 130 tisíc fanoušků. A podle zkušeností dětí, učitelé často na problém třídy s látkou reagují větou: "Připadám si tady jako ve speciální škole."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 23 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy