reklama
 
 

Šikana učitelů na Facebooku: Nadávky i módní policie

10. 2. 2010 5:30
Urážlivé stránky na Facebooku mají desetiticíce fanoušků

Praha - Odmlouvání nebo rušení výkladu se už v českých školách nenosí, děti mají rafinovanější zbraň proti učitelům - sociální síť Facebook.

Online deník Aktuálně.cz už minulý týden informoval o případu studentky gymnázia v Hořovicích, která na Facebooku založila skupinu proti jedné z učitelek a hrubě jí tam urážela. Teď ji za to čeká trest.

Takové případy nejsou podle reakcí čtenářů na případ výjimkou. "Ve škole u mého syna také vznikla skupina Nenávidíme profesorku XY. Ta ale přišla do třídy a řekla, že má vypsané členy a bude to řešit. Děti se odhlašovaly a skupina se přejmenovala na Omlouváme se paní profesorko. Studenti pak řešili problémy s vyučující peticí, ale nepochodili," popsala zkušenosti čtenářka Aktuálně.cz z Prahy.

Náš matikář a jeho děsnej rolák

Velmi populární jsou na Facebooku obecné stránky proti učitelům - třeba ta s názvem Móda některých učitelů je neuvěřitelná, fanoušků má bezmála padesát tisíc. Tato obdoba novinové rubriky "módní police" funguje jednoduše. Někdo ve škole vyfotí mobilem svého učitele, fotku dá na Facebook a pak s ostatními hodnotí jeho oblečení. Často hodně příkře.

"Sice tu učitelku nemám nikde vyfocenou po xichtě naštěstí, ale vypadá spíš jako chlap, na očích vyřvaně modré stíny, tužkou nakreslené hrubé obočí, růžová rtěnka přetáhnutá málem až na nos a k tomu ještě ty papučky :-D Ale řve jak Tarzan," píše se v diskusi pod fotkou pantoflí jedné z učitelek.

Pokud nejsou komentáře na internetu vyloženě sprosté, nemají učitelé moc zákonných šancí se bránit, a to ani zveřejňování svých fotek.

Učitelé: Focení při hodinách nám vadí

"Pokud by bylo poškozeno jejich jméno nebo dobrá pověst, mohou podat žalobu podle občanského zákoníku, zákon na ochranu osobních údajů ale tady nefunguje, protože údaje nikdo neshromažďuje," říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

"S Facebookem toho moc nenaděláme, nemůžeme někomu zakazovat něco nějak psát. Problém s fotografováním a natáčením učitelů ale řešíme. Každá škola by měla mít ve školním řádu určeno, co může učitel v takovém případě dělat, " myslí si Hana Stýblová z Asociace ředitelů základních škol. "Na prvním místě by ale vždycky měl být rozhovor s žákem, případně jeho rodiči, i když někdy to nestačí."

Z některých diskusních fór by si možná učitelé mohli odnést i něco konstruktivního. Na Faceboku je jejich svěřenci nejčastěji kritizují za to, jak učí.

Skupina "Učitel: Chápete to?, Třída: Ne!, Učitel: Tak jdeme dál" má na 130 tisíc fanoušků. A podle zkušeností dětí, učitelé často na problém třídy s látkou reagují větou: "Připadám si tady jako ve speciální škole."

autor: Veronika Lehovcová Suchá | 10. 2. 2010 5:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama