Australské město zakázalo prodej balených vod

Lucie Kalivodová
9. 7. 2009 15:27
Zákaz platí pouze na prodej, nikoli však na samotné pití balené vody.
Foto: Reuters

Sydney - Obyvatelé městečka Bundanoon, které se nachází v Novém Jižním Walesu a má zhruba dva tisíce obyvatel, si jako první na světě odhlasovali zákaz prodeje balených vod. Informuje o tom britský list The Daily Telegraph.

"Můžeme nyní s klidem pokračovat v dosažení našeho společného cíle - chceme se stát prvním australským městem, které nebude zatíženo balenými vodami," řekl po hlasování místní obchodník a iniciátor akce Huw Kingston.

Městské obchůdky mají nyní zakázáno skladovat i prodávat balené vody jakékoli velikosti. Místo toho budou mít bundanoonští i turisté možnost se napít anebo si naplnit lahve na pití z fontánek, které budou rozmístěny po městě.

Zákaz platí pouze na prodej, nikoli však na samotné pití balené vody. Proto si turisté, kteří Bundanoon navštíví, budou moci vybrat, zda chtějí pít místní vodu anebo pít přivezenou, balenou.

K této razantní změně vedlo místní obyvatele rozhodnutí společnosti Norlex Holdings vyrábějící nápoje. Ta oznámila své plány na využívání místní podzemní vody, kterou chtěla vyvážet do Sydney a následně posílat v lahvích nazpět.

Foto: Reuters

Ekologičtí aktivisté revoluční "krok k vodě z kohoutků" nadmíru vítají a doufají, že se k němu v budoucnu odhodlají i další města.

"Je možné, že se to ujme i jinde. Důležité je, aby se lidé zamysleli, do jaké míry používají balenou vodu a proč. V Austrálii za ni utrácíme opravdu hodně peněz," řekl britskému listu jeden z členů organizace Do Something (Udělej něco).

Podle ekologických aktivistů se naprosto zbytečně spotřebovává kvůli balené vodě nadměrné množství plastů a pohonných hmot na jejich transport.

Obchodníci z Bundanoonu proto souhlasili se zákazem, i když tím přijdou o tučné výdělky. Společné nadšení pro věc jim to však kompenzuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy