Austrálii čeká hlasování, zda práva patří i Aborigincům

Radim Klekner Radim Klekner
10. 11. 2010 16:50
Původní domorodé obyvatelstvo je i nadále diskriminováno v řadě oblastí života
V Austrálii dnes žije necelý půl milion Aboriginců, ještě v roce 1930 jich ale bylo jen 70 000
V Austrálii dnes žije necelý půl milion Aboriginců, ještě v roce 1930 jich ale bylo jen 70 000 | Foto: Reuters

Canberra - Když na ně v roce 1770 narazil kapitán Cook, neznali železo a používali kamenné nástroje. Ještě v 19. století na ně britští kolonisté pořádali pravidelné hony, takže z původního počtu jednoho milionu jich v roce 1930 zbylo přibližně 70 tisíc. Dnes se je snaží rehabilitovat australská premiérka Julia Gillardová.

Aboriginci, původní obyvatelé Austrálie, jsou dodnes diskriminováni v řadě oblastí života a musí tvrdě bojovat za svá práva. Mnohem častěji než bílá populace trpí nemocemi, dožívají se v průměru o deset let méně než ona a před soudy jsou i nadále pokládáni za občany druhé kategorie.

Gillardová je proto odhodlána vyhlásit referendum, na jehož základě by jako původní obyvatelstvo kontinentu byli uznáni také v ústavě.

"Uznání domorodých Australanů je důležitým krokem na cestě k posílení vzájemných vztahů a vzájemného respektování se," citovala Gillardovou agentura AFP.

Čtyři sta sedmdesát tisíc Aboriginců představuje něco málo přes dvě procenta místní populace. Problematika původního obyvatelstva je však jednou z nejdůležitějších celospolečenských otázek ve dvaadvacetimilionové Austrálii.

Austrálci žijí hlavně na venkově, stále ovšem ve velmi nuzných podmínkách
Austrálci žijí hlavně na venkově, stále ovšem ve velmi nuzných podmínkách | Foto: Reuters

Loveni jako klokani

Austrálie uznala Aborigince jako rovnoprávné občany až na základě referenda v roce 1967.

Ještě na počátku 19. století byli Austrálci loveni pro zábavu jako klokani, kolonisté zabírali jejich půdu a otravovali studny arzénem. A podobně, jako to činili bílí osadníci v severní Americe s Indiány, jim hojně prodávali alkohol, který špatně snášeli.

A ještě o sto let později bylo zcela běžné, že děti Austrálců byly unášeny od rodičů, aby se z nich v bělošských rodinách mohli stát sluhové bez veškerých práv. 

Sam Watson, politolog ze státní univerzity v Queenslandu, je proto přesvědčen, že Austrálie musí učinit mnohem více, než jen formálně vepsat do ústavy, že Aboriginci jsou původními obyvateli kontinentu.

"Je nezbytné přiznat krádež domorodé půdy, stejně jako fakt genocidy Austrálců i to, že dodnes neexistuje žádná oficiální smlouva mezi britskou korunou a zástupci pěti set domorodých kmenů," tvrdí.

Po letošních parlamentních volbách mají Aboriginci v osobě Kena Wyatta svého prvního zástupce ve Sněmovně reprezentantů
Po letošních parlamentních volbách mají Aboriginci v osobě Kena Wyatta svého prvního zástupce ve Sněmovně reprezentantů | Foto: Repro: liberal.org.au

Slibem uspořádání referenda o Austrálcích podmínili po letošních parlamentních volbách svou podporu menšinové labouristické vlády australští Zelení, kteří mají v parlamentu v Canberře několik senátorů a jednoho poslance. Aboriginci přišli do Austrálie před přibližně čtyřiceti tisíci lety z Asie přes Sumatru, Jávu a Papuu-Novou Guineu. Od prvního okamžiku, kdy v Botany Bay v dnešním Novém Jižním Walesu přistála v únoru 1788 první flotila s 1500 britskými kolonisty, z nichž polovinu tvořili trestanci, byli pokládáni za méněcennou rasu.

Referenda v Austrálii, která musí získat většinu jak na svazové úrovni, tak i v jednotlivých státech, zpravidla nebývají příliš úspěšná. Ze 44 hlasování organizovaných v zemi od roku 1901 jich plných 36 skončilo fiaskem.

Tím nejúspěšnějším, v němž se pozitivně vyjádřilo 90 procent voličů, bylo v roce 1967 první referendum o Austrálcích.

 

Právě se děje

Další zprávy