Jeden z podezřelých byl postřelen a leží v kritickém stavu v nemocnici. Policisté v domech zatčených zabavili ruční zbraně, počítače, chemické látky a cestovní doklady.
Podle australských úřadů skupina, jejímž duchovním lídrem měl být Abdul Nacer Benbrika zvaný Abú Bakr, neměla žádný konkrétní cíl, ale snažila se nakoupit chemické látky podobné těm, které byly použity při červnových teroristických útocích v Londýně. Zátah na teroristy přišel týden poté, co australský premiér John Howard prohlásil, že i Austrálii hrozí teroristické útoky.
Policie sledovala podezřelé přes rok
Policie sledovala skupinu 16 měsíců a po prohledání 23 domů v Sydney a Melbourne udeřila. "Zpravodajské služby zjistily, že skupina se snaží shromáždit látky k výrobě výbušnin. Policie na základě těchto informací usoudila, že plánují teroristické útoky v Austrálii," prohlásil v Sydney premiér státu Nový Jižní Wales Morfia Iemma.
Skupina podle tamních úřadů plánovala v Austrálii džihád a k financování svojí činnosti využívala peněz z prodeje kradených aut. V Sydney zatkla policie osm podezřelých, kteří chtěli koupit chemické látky použité v Londýně. Zatímco devět podezřelých z Melbourne se snažilo zajistit, jak výbušniny složit.
Vůdcem alžírský přistěhovalec
Pětačtyřicetiletý Benbrika byl podle policie vůdcem skupiny. Muslimský klerik alžírského původu zvaný Abú Bakr v srpnu šokoval australskou veřejnost, když v rozhovoru pro rozhlasovou stanici ABC označil Usámu bin Ladína za skvělého muže. Australská bezepečnostní služba jej sledovala již od března a měsíc před veřejnou pochvalou bin Ladína mu prohledala byt v Melbourne a zabavila pas. Benbrika, který má i alžírské občanství a v Austrálii žije od roku 1989, odmítl jakoukoliv spojitost s terorismem.
"Nejsem součástí žádné skupiny. Učím své bratry korán a Sunnu. Snažím se o to, aby moje rodina, moje děti a muslimové vůbec zůstali v těsném spojení s náboženstvím, tak jak praví svatá kniha," řekl v srpnu ABC Abú Bakr, kterého nyní soud poslal na tři měsíce do vazby.
Džihád jako součást náboženství
Benbrika se však na druhou stranu nezřekl myšlenky džihádu. "Džihád je část mého náboženství. Musíte pochopit, že kdokoliv bojuje za dobro Alláha, tak se mu odpustí všechny hříchy v momentě, kdy obětuje první kapku své krve," pravil v rozhovoru klerik, jehož posluchači pocházejí především z řad mladých lidí na předměstí Melbourne.
Muslimové tvoří ve dvacetimilionové Austrálii 1,5 procentní menšinu, přičemž ostatní duchovní vůdci australských muslimů označili Benbriku za představitele minoritní názorové společnosti.