Austrálie vytvoří největší síť mořských parků na světě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 6. 2012 11:27
Opatření má chránit přírodu před těžbou plynu a ropy
Australský Velký bariérový útes
Australský Velký bariérový útes | Foto: Reuters

Canberra - Vytvoření největší sítě mořských parků s cílem zachránit život v oceánech má v plánu Austrálie. V rámci projektu hodlá stanovit limity na rybolov a těžbu plynu a ropy v pobřežních oblastech, informují agentury.

Nové rezervace se mají rozkládat na ploše 3,1 milionu kilometrů čtverečních, což odpovídá více než třetině australských vod.

Velký korálový útes
Velký korálový útes | Foto: Wikipedia

Zahrnou zóny, kde se mořští živočichové páří a rozmnožují.

"Ropný průmysl se chová jako slon v porcelánu," prohlásil Matthew Collins z Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat s tím, že nová pravidla prospějí hlavně delfínům a velrybám.

Australský projekt je výsledkem několikaletého plánování a zveřejněn byl před summitem riodejaneirské skupiny, která bude o víkendu v Brazílii jednat o udržitelném rozvoji.

"Nastal čas, aby se svět obrátil k ochraně svých oceánů," prohlásil australský ministr životního prostředí Tony Burke, který se summitu za svou zemi zúčastní společně s premiérkou Julií Gillardovou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy