Austrálie schválila zákon postihující cizí vměšování do tamní politiky, Číně se to nelíbí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2018 20:18
Australská média uvedla, že legislativa reaguje na utajenou zprávu, podle níž se Čína mnoho let pokoušela ovlivňovat australskou politiku.
Australský parlament v Canbeře.
Australský parlament v Canbeře. | Foto: Isifa/Thinkstock

Canberra - Skryté zahraniční vměšování do australské politiky zakazují nové zákony, které schválil parlament v Canbeře. Opatření již dříve kritizovala Čína, která je největším obchodním partnerem Austrálie. Její vliv ale budí obavy a stál za koncem kariéry předního senátora Sama Dastyariho.

Legislativa zavádí 38 nových trestných činů, například krádež obchodního tajemství pro cizí vládu. Za tu bude hrozit až 15 let vězení, napsala agentura AP.

Osoby lobbující za cizí vlády se nově budou muset registrovat. Skryté či na klamu založené ovlivňování politiky může být postihováno až 20letým trestem. Za provinění lze považovat například to, když organizátor manifestace zatají, že působí ve jménu cizí vlády.

Legislativa zahrnuje výjimky pro některé organizace, jako jsou charity či církve. Například představitelé místních katolíků se nebudou muset registrovat jako "agenti Vatikánu".

Legislativa v Senátu prošla i díky podpoře opoziční středolevé Australské labouristické strany. Proti hlasovali Zelení, podle nichž jde o omezování práce nevládních organizací, svobody médií a práva na protest.

Legislativu navrhla loni v prosinci konzervativní vláda premiéra Malcolma Turnbulla. Ta oficiálně tvrdí, že opatření nemíří na žádnou konkrétní zemi. Připouští ale, že zákony jsou předmětem diplomatického sporu s Čínou.

Australská média uvedla, že legislativa reaguje na utajenou zprávu pro Turnbullovu vládu, podle níž se Čína mnoho let pokoušela ovlivňovat australskou politiku.

Dastyari loni v prosinci oznámil odchod ze Senátu. Politik přezdívaný Shanghai Sam čelil kritice kvůli kontaktům s čínskými podnikateli. Dastyari byl vycházející hvězdou labouristů, v listopadu ale rezignoval na stranické funkce, když se objevila videonahrávka, na níž schvaluje rozpínavé kroky Číny v Jihočínském moři. Ministr pro imigraci a ochranu hranic Peter Dutton označil Dastyariho za "dvojího agenta" Číny.

V Austrálii se připravuje i zákon zakazující stranám přijímat dary ze zahraničí. Největším zahraničním zdrojem prostředků pro australské politiky je Čína.

 

Právě se děje

Další zprávy