Austrálie: Republika rozhodně bude, ale ne hned

pav
21. 4. 2008 13:10
Vláda Kevina Rudda sestavuje agendu pro budoucnost
Australský premiér Kevin Rudd promlouvá na víkendovém summitu pro rok 2020. zatímco on sám označil shromáždění za vynikající všeaustralskou konferenci, podle kritiků šlo o labouristickou PR akci, z níž nevyplynuly žádné konkrétní plány či závazky
Australský premiér Kevin Rudd promlouvá na víkendovém summitu pro rok 2020. zatímco on sám označil shromáždění za vynikající všeaustralskou konferenci, podle kritiků šlo o labouristickou PR akci, z níž nevyplynuly žádné konkrétní plány či závazky | Foto: Reuters

Canberra - Uplynulý víkend patřil v Austrálii vizím a představám o lépe fungujícím, spravedlivějším a zodpovědnějším státu.

Nový australský kabinet premiéra Kevina Rudda uspořádal na půdě parlamentu dlouho slibovaný summit, kde se s předními mozky radil o nejpalčivějších výzvách, kterým bude Austrálie v příštích letech čelit.

Bezprecedentní akce s ambiciózním názvem Australský summit pro rok 2020 se zúčastnilo přes tisíc delegátů, mezi nimiž vedle intelektuálů, sociálních aktivistů, vědců, průmyslníků či bankéřů nechyběly například ani hollywoodské hvězdy, jako je Cate Blanchettová nebo Hugh Jackman.

"Velký krok vpřed"

Jak informuje agentura Reuters, zřejmě nejbouřlivějšího přijetí z předkládaných návrhů se dostalo požadavku definitivně se rozejít s britskou monarchií a vyhlásit v zemi republiku.

Mezi pozvanými rádci se objevila i australská herečka Cate Blanchettová, která se přimluvila za větší důraz na kreativitu při budování nové Austrálie
Mezi pozvanými rádci se objevila i australská herečka Cate Blanchettová, která se přimluvila za větší důraz na kreativitu při budování nové Austrálie | Foto: Reuters

Jedna z deseti pracovních skupin, které se na přípravě summitu podílely, předložila návrh uspořádat dvě referenda - to první by rozhodlo o tom, zda přerušit svazky s monarchií a následující plebiscit by byl věnován hledání optimálního modelu pro budoucnost.

K podobnému referendu se schylovalo už v roce 1999, nakonec se ale neuskutečnilo z důvodu neshod v republikánských řadách ohledně přesné podoby budoucího prezidentského úřadu.

Kevin Rudd, který se už řadu let počítá mezi republikány, označil vyjádřenou podporu pro nové státoprávní uspořádání za "velký krok vpřed", dal ale najevo, že tato otázka nebude pro jeho kabinet alespoň v prvním funkčním období prioritou.

Ruddův ministr zahraničí Stephen Smith nicméně označil rozchod s Británií za "neodvratný".

Za Austrálii zdravější

Mezi dalšími tématy, jimž se dostalo vřelého přijetí a které se v té či oné podobě zřejmě objeví ve vládním programu, byl návrh daňové reformy, která by nově zatížila prodej alkoholu, tabákových výrobků a fast foodu a naopak podpořila využívání veřejné dopravy.

Zvažuje se také možnost zavedení povinného každodenního půlhodinového cvičení pro lidi se sedavým zaměstnáním či distribuce ovoce na školách.

Ruddova vláda přislíbila dále rozvíjet své plány v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, například formou zřízení národní "uhlíkové banky", která by monitorovala dodržování stanovených limitů.

Summit se věnoval i nedostatku srážek, který se momentálně projevuje v katastrofálním suchu, jež Austrálii postihlo. Podle některých odborníků by se zemědělci měli přesunout z přelidněného jihu na sever, kde je vlhčí klima.

 

Právě se děje

Další zprávy