Australané mají našlápnuto k republice

lem, Reuters
13. 3. 2006 11:30
Sydney - Návštěva britské královny u protinožců oživila debatu, zda by se Austrálie neměla stát místo konstituční monarchie spíše republikou.

Britská královna Alžběta II. zavítala do Austrálie již po patnácté. Svoji návštěvu zahájila ve slavné sydneyské opeře, kde otvírala novou sekci operní budovy.

"Jsme tu spíše proto, že královna je celebritou, nikoliv proto, že je královna," prohlásila jedna z přihlížejících.

Australané o republice uvažují již roky

Otázka, zda upustit od monarchie, vyvstala již v roce 1999. V referendu tehdy Australané zřízení republiky těsně odmítli. V čele republiky měl stanout prezident, což se ukázalo jako nedostačující.

Problémy monarchie se opět dostaly na první stránky místních deníků začátkem března. Organizátoři Her Commonwealthu odmítají při slavnostních zahájeních zahrát britskou hymnu "God Save the Queen" a reakce republikánů na sebe nenechala dlouho čekat.

"Myslím, že to jasně ukazuje obecný zmatek kolem australské národní identity," prohlásil bývalý vůdce Australského republikánského hnutí John Warhust. "Je zde spousta nejasností, průzkumy ale jasně ukazují, že většina Australanů jsou republikáni," dodal.

Foto: Reuters

Těsná většina souhlasí

Podle nedávného internetového průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 147.000 lidí, se 57 procent Australanů vyslovilo pro změnu z konstituční monarchie na republiku.

Britská královna je v Austrálii oficiální hlavou státu, kterou zastupuje generální guvernér. Královna může vetovat jakýkoli australský zákon, což se však za 105 let od osamostatnění nikdy nestalo. Guvernér, kterého královna jmenuje, má podle australské ústavy v rukou veškerou výkonnou moc, jež se však v podstatě omezuje jen na formální akty a guvernér prakticky nezasahuje do řízení a politického života země.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy