Austrálie republikou? Až po smrti či abdikaci královny

Reuters, lem
28. 1. 2008 14:14
Republikánské hnutí v Austrálii čeká na svou šanci
Britská královna je v Austrálii oficiální hlavou státu, kterou zastupuje generální guvernér.
Britská královna je v Austrálii oficiální hlavou státu, kterou zastupuje generální guvernér. | Foto: Reuters

Canberra - Vyměnit monarchii za republiku? O tom se na nejmenším kontinentě světa diskutuje již léta. Nová vláda je této myšlence nakloněna, referendum k dané otázce přesto nepřipravuje.

Bývalý ministr životního prostředí Malcolm Turnbull se svými republikánskými názory netají. Ke změně však podle jeho slov v brzké době nedojde.

"Řekl jsem po referendu v roce 1999, že ne republice bude znamenat ne na dlouhou dobu," prohlásil v pondělí v místních médiích Turnbull.

"Vhodnou dobou pro změnu bude konec královniny vlády, okamžik, kdy zemře nebo abdikuje."

Referendum se opakovat nebude

Referendum o dalším osudu Austálie se tak v brzké době neočekává.

Nový australský premiér Kevin Rudd monarchii sice nefandí, žádné radikální kroky ale podnikat nehodlá
Nový australský premiér Kevin Rudd monarchii sice nefandí, žádné radikální kroky ale podnikat nehodlá | Foto: Reuters

Naposledy se uskutečnilo v roce 1999 a Australané tehdy zřízení republiky těsně odmítli. Otázka, co s monarchií, se však od té doby ve veřejných debatách objevuje pravidelně. 

V roce 2006 dokonce Australané coby organizátoři Her Commonwealthu odmítli při slavnostním zahájení zahrát britskou hymnu "God Save the Queen".

"Myslím, že to jasně ukazuje obecný zmatek kolem australské národní identity," prohlásil tehdy bývalý vůdce Australského republikánského hnutí John Warhust. "Je zde spousta nejasností, průzkumy ale jasně ukazují, že většina Australanů jsou republikáni," dodal.

Na vyhlášení republiky si však budou muset ještě nějaký čas počkat. Nový australský premiér Kevin Rudd sice sdílí názor většiny, radikální kroky ale neplánuje.

Alžběta II. vládne i u protinožců

Britská královna je v Austrálii oficiální hlavou státu, kterou zastupuje generální guvernér. Královna může vetovat jakýkoli australský zákon, což se však za 105 let samostatnosti nikdy nestalo.

Guvernér, kterého královna jmenuje, má podle australské ústavy v rukou veškerou výkonnou moc, jež se však v podstatě omezuje jen na formální akty a guvernér prakticky nezasahuje do řízení a politického života země.

Za jednu z příčin neúspěchu referenda v roce 1999 byla označována klauzule, která počítala s tím, že by prezident republiky nebyl volen přímo voliči, nýbrž poslanci parlamentu, tedy stejně, jako je to například v České republice.

 

Právě se děje

Další zprávy