Canberra - Australané vyrazili k volebním urnám. A předvolební průzkumy už dlouho naznačují, že vítězně z klání po šesti letech vyjde opozice.
Proti sobě stojí staronový premiér a předseda vládnoucí Australské labouristické strany Kevin Rudd a lídr opoziční pravicové koalice Tony Abbott.
Volební místnosti se uzavřou v 10:00 SELČ.
Největší australská online sázková kancelář Sportsbet je o vítězství konzervativců dokonce tak přesvědčena, že již devět dnů před hlasováním vyplatila výhry těm, kdo si na ně vsadili.
Rudd nicméně těsně před koncem předvolební kampaně uvedl, že několikaprocentní náskok konzervativců mohou ještě stáhnout dosud nerozhodnutí voliči.
Opoziční koalici průzkumy přisoudily podporu 53 procent obyvatel země, zatímco vládní labouristé přesvědčili jen 47 procent lidí. Koalici podporují i téměř všechna tištěná média, uvedla BBC.
Hlavními tématy volebního klání se kromě ekonomiky staly azylová politika a takzvaná uhlíková daň.
Rozkol ve vládní straně
Vítězstvím šestapadesátiletého bývalého boxera Tonyho Abbotta by skončila šestiletá vláda labouristů, kterou silně pošramotil rozkol mezi současným premiérem Kevinem Ruddem a jeho předchůdkyní Julií Gillardovou.
Zoufalá strana v červnu kvůli nelichotivým předvolebním průzkumům svou předsedkyni a první australskou premiérku nahradila právě staronovým lídrem Ruddem.
Kromě šesti let turbulencí se země poslední tři roky potýkala i s politickou nejistotou kvůli parlamentu neschopnému dospět k rozhodnutí, připomněla agentura Reuters. Abbottova kampaň byla oproti vládnoucí straně po většinu času klidnější a ukázněnější.
Účast je povinná
K sobotním volbám by mělo podle australských médií dorazit přes 14 milionů voličů. Při posledních volbách byla účast 94 procent. V Austrálii jsou volby povinné, musí k nim dorazit každý občan starší 18 let. Za neúčast bez oprávněného důvodu hrozí pokuta.
Pozornost médií kromě dvou hlavních stran přitáhla i řada menších uskupení, například nově vzniklá strana WikiLeaks v čele se zakladatelem stejnojmenného serveru Julianem Assangem a mnohé další. Celkový počet kandidujících stran přesahuje padesátku, což je víc než dvojnásobek v porovnání s rokem 2010.