Jedenatřicetiletý muž je obžalován z napomáhání a podpory terorismu.
Jak se vůbec rodilý Australan do obávané věznice americké armády na Kubě dostal?
Před lety konvertoval k islámu a zaujali ho především radikální kazatelé hovořící o džihádu.
Článek pokračuje pod videem.
Al-Káida si cení bílých konvertitů
Odjel proto "studovat" do Afghánistánu. Vstoupil do řad tehdy vládního hnutí Taliban. Po jeho svržení padl na podzim 2001 do rukou Američanů a skončil na Guantánamu.
Američané tvrdí, že prošel výcvikem i v táborech Al-Káidy a byl školen pro účast v teroristických operacích. On sám to popírá.
Pro Al-Káidu jsou islámští konvertité z řad rodilých Evropanů či bílých Američanů a Australanů velmi cenní, protože na Západě budí menší podezření a mohou snáze překonat bezpečnostní opatření.
Hicksův případ ale paradoxně vrazil klín mezi dva spojence v boji proti terorismu - USA a Austrálii. Australský konzervativní premiér John Howard Washington vyzval, aby byli Hicksovi nejpozději do konce února sdělena konkrétní obvinění.
Austrálie Guantánamo kritizuje
Kritiku Spojených států podnítila v Austrálii návštěva, kterou na Guantánamu vykonali dva právníci. Podmínky, v nichž je Hicks na základně držen, popsali jako příšerné.
Australan David McLeod vypověděl: "Byl jsem v šoku, když jsem Hickse uviděl. Ležel v řetězech na zemi a v očích měl absolutně prázdný výraz."
Americká právnička Sabin Willetová uvedla, že Hicksova cela jí připomínala místnost vězňů z nacistických vyhlazovacích táborů. Australský generální prokurátor vyzval k vyšetření Hicksova zdravotního stavu.
Australský kabinet zatím vždy podporoval amerického prezidenta a jeho světové tažení proti terorismu. Howardovi se dokonce přezdívá "Bushův šerif pro východní Asii." Australští vojáci bojovali jak v Afghánistánu, tak v Iráku.
Případ jedenatřicetiletého Hickse nicméně budí u protinožců pochybnosti.
Na základně jsou i Britové, Francouzi a Němec
Není přitom jediným západním konvertitou,který se nachal zlákat Talibanem či Al-Káidou a skončil jako souzený terorista.
Dvacetiletý trest vězení už si odpykává Američan John Walker Lindh, který stejně jako Hicks přestoupil na islám a skončil jako voják v řadách Talibanu. Jeho zatčení bylo na konci roku 2001 pro Američany šokem.
Většina zadržených padla do amerického zajetí právě v Afghánistánu. Velkou část zajatců tvoří občané Pákistánu, Afghánistánu a Saúdské Arábie, ale guantánamskou věznicí prošli i muslimové z Francie nebo Velké Británie.
Na základně je nadále věznen i německý občan tureckého původu Murat Kurnaz, přezdívaný "talibanec z Brém".