"Bushův šerif" vede Austrálii už 10 let

Martin Novák Martin Novák
4. 3. 2006 0:00
Canbera - Premiéři v demokratických zemích a fotbaloví trenéři mají jedno společné. Obvykle vydrží ve funkci několik let či sezon.
John Howard.
John Howard. | Foto: Aktuálně.cz

Mezi politiky, kteří se mohou řadit k rekordmanům, patří australský ministerský předseda John Howard. V pátek oslavil už desátý rok v premiérském křesle.

A nemusí jít o konečné číslo. Šestašedesátiletý předák pravicové Liberální strany zůstává stále nejoblíbenějším politikem a není vyloučeno, že v dalších volbách za rok bude znovu kandidovat.

Volby vyhrál čtyřikrát za sebou - v letech 1996, 1998, 2001 a 2004. Takových politiků v demokratických poměrech mnoho není. K výjimkám patří například Helmut Kohl.

S osobou Howarda je spojeno oživení australského hospodářství a také zvýšení zahraničněpolitického vlivu země. Nezaměstnanost je nejnižší za posledních třicet let, ekonomika roste, inflace je nízká.

Australané sinemají příliš  nač stěžovat a průzkumy veřejného mínění to potvrzují. Jako velmi dobrého premiéra oceňuje Howarda čtyřiašedesát procent obyvatel.

Bushův věrný spojenec

Pravicová Howardova vláda neskrývá své sympatie k republikánské administrativě George Bushe. Australští vojáci byli po 11. září nasazeni po boku Američanů jak v Afghánistánu, tak v Iráku.

Opoziční Strana práce za to Howarda kritizovala a udělala z Iráku hlavní volební téma. Neuspěla. Howard rozhodnutí jít do války ve volbách obhájil, stejně tak jako George Bush a Tony Blair.

Foto: Aktuálně.cz

Bush označil Howarda za svého "šerifa" v Asii a Pacifiku. Kritici tvrdí, že premiér nese odpovědnost za dříve nevídanou militarizaci Austrálie.

Zemi si dříve svět spojoval hlavně s ragby, surfaři, drahými letenkami a historkami o klokanech. V posledních letech stále více i s politikou a vojenskými intervencemi. Kromě Afghánistánu a Iráku zasahovaly australské jednotky také na Východním Timoru.

"Nejsme militaristickou zemí a neúčastníme se válečných operací pro nic za nic. Okolnosti nás donutily, abychom zaujali jasné stanovisko. Nikdy jsme ale nevnucovali svoji vůli lidem v jiných zemích," reagoval Howard na kritiku.

K proamerické politice uvádí: "Nejsme nohsledy USA. Jsme jejich dobrým přítelem."

Anglosaská identita určuje politiku

Howard během deseti let svého vládnutí výrazně přetočil zahraniční politiku na USA a Velkou Británii.

Netají se názorem, že Austrálie svými kořeny patří do anglosaské rodiny a tam je její místo. Jeho předchůdce Paul Keating naopak prosazoval názor, že by se Austrálie měla stát vůdčí silou v Asii a tam hledat i hlavní obchodní partnery.

To se zčásti splnilo, protože třetím nevýznamnějším trhem je dnes pro Austrálii Čína.

Terorismus Austrálii výrazně zasáhl v srpnu 2002, byť ne na její půdě. Při výbuchu na Bali zahynuly téměř dvě stovky australských turistů.

Problémy ale jsou i doma. V listopadu policie odhalila skupinu islámských extremistů, která plánovala útok na jaderný reaktor.

Republikou se Austrálie nestala

Za Howardova premiérování také padl sen všech, kteří chtěli přeměnit zemi v republiku s prezidentem. V referendu v roce 1999 se většina Australanů vyslovila pro zachování monarchie s britskou královnou jako symbolickou hlavou státu.

Sám Howard k tomu přispěl, republikány odmítl podpořit.

Původním vzděláním právník má ale k absolutnímu australskému rekordu v počtu let strávených v premiérském křesle stále daleko. Ten drží Robert Menzies, který byl ve funkci celkem osmnáct let v období mezi roky 1939 až 1966.

 

Právě se děje

Další zprávy