Atentátu na Bhuttovou prý bylo možné zabránit

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 4. 2010 17:08
Pár minut před smrtí. Snímek ze shromáždění v Rávalpindí, 27. prosinec 2007.
Pár minut před smrtí. Snímek ze shromáždění v Rávalpindí, 27. prosinec 2007. | Foto: Reuters

Islamabád - Atentátu na bývalou pákistánskou premiérku Bénazír Bhuttovou, ke kterému došlo v roce 2007, bylo podle zprávy Spojených národů možné zabránit.

Pákistánské úřady prý navíc svou nedůsledností zhatily vyšetřování. Tehdejší prezident Parvíz Mušaraf prý po zavraždění ministerské předsedkyně, která tehdy stála v čele opozice, nepřijal potřebná bezpečnostní opatření, a tak nebyl případ řádně prošetřen.

"Vláda pochybila hned dvakrát. Poprvé tím, že atentát vůbec připustila a po druhé tím, že nebyla s to nalézt pachatele. Nešlo jen o to nalézt útočníky, ale také ty, kdo atentát plánovali a financovali," píše se v závěrečné zprávě komise OSN. Policejní vyšetřovatelé podle zprávy nebyli důslední, protože se báli intervence tajných služeb. 

„Komise se domnívá, že neúspěch policejního vyšetřování byl záměrný. Policisté měli strach z tajných služeb a nevěděli, jak daleko mohou ve vyšetřování zajít. Proto nepodnikli některé kroky, o nichž věděli, že by je jako profesionálové udělat měli," konstatuje komise.

Mušarafovi poradci zprávu odmítají

Tajné služby totiž vedly paralelní vyšetřování, přičemž policii předávaly jen část důkazů a získaných materiálů. Nejmenovaný poradce bývalého prezidenta Mušarafa podle BBC uvedl, že je zpráva snůškou lží. 

Nezávislá vyšetřovací komise Spojených národů ve své zprávě vyzvala, aby bylo zahájeno seriózní vyšetřování tak, aby mohly být osoby, odpovědné za atentát bývalé premiérky, pohnány před soud.
     
„Ta zpráva je absurdní. Vyšetřování komise spojených národů nebylo provedeno dobře," odmítl pochybení bývalého pákistánského prezidenta jeden z jeho poradců Rašíd Qureši.

Fakta
Autor fotografie: Reuters

Fakta

Benazír Bhuttová

  • Ve 35 letech se stala první předsedkyní vlády v muslimské zemi na světě.
  • Vrátila se domů po osmi letech nuceného exilu, do kterého jí po převratu v roce 1999 poslal generál Mušaraf. Žila střídavě v Londýně a Dubaji.
  • Její otec Zulfikar Alí Bhutto byl jako premiér zbaven vojáky moci v roce 1977 a o dva roky později oběšen.
  • Strávila pak hodně měsíců v domácím vězení i ve vazbě, za což zaplatila infekcí v uchu a následnými problémy se sluchem.
  • Volby vyhrála dvakrát, v letech 1988 a 1993. Vždy byla odvolána prezidentem na popud armády. S poukazem na korupci.
  • Její manžel Asif Zardarí byl obviněn z braní úplatků za přidělování státních zakázek firmám.
  • Bhuttová vlastnila velký dům s pozemkem v Anglii. Ve svém pákistánském sídle měla soukromou zoo.
  • Její figurína stojí v londýnském Muzeu voskových figurín madame Tussaud

Přesně to jsme tvrdili

Se zprávou naopak souhlasí vdovec po zesnulé premiérce a současný prezident Pákistánu Asif Ali Zardárí. Vrcholní představitelé jeho Pákistánské lidové strany už se nechali slyšet, že zpráva OSN říká totéž, co „celou dobu tvrdili."

Tříčlenná vyšetřovací komise byla zřízena v červenci minulého roku, aby prověřila fakta a okolnosti týkající se vraždy Bhuttové. Jejím úkolem tedy nebylo nalézt viníka.

Závěrečná zpráva měla být hotová na konci března, ale na žádost současného prezidenta Zardárího bylo její zveřejní odloženo.

Vyšetřovatelé tak získali čas seznámit se ještě se zprávami ze Saudské Arábie, Spojených států a Afghánistánu. Tyto země totiž, Pákistán před hrozbou atentátu předem varovaly.

Bývalá pákistánská premiérka a šéfka opozice Benazír Bhuttová zemřela 27. prosince 2007. Pákistánská vláda tvrdí, že za jejím útokem stála Al-Kájda. Někteří opoziční představitelé, však obviňují samotnou vládu. 

Souvislosti atentátu:

Pákistánem zmítá násilí, lidé se bouří a rabují
Pákistánská policie hlásí průlom v případu Bhuttová
Al-Káida: Bhuttovou jsme nezabili. Vrah je Mušaraf
Bhuttovou zabil výbuch, ne kulka
Bhuttová se neměla vyklánět z auta, říká prezident
Pákistán je v krizi. Teroristé zavraždili Bhuttovou

 

Právě se děje

Další zprávy