Atentátník v Bagdádu odpálil sebe i 23 adeptů armády

ČTK ČTK
9. 1. 2014 18:58
Atentát souvisí s chystanou ofenzívou proti Al-Káidě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Ahmed Mal

Bagdád - Sebevražedný atentátník zabil v Bagdádu 23 armádních branců. Podle policejních zdrojů agentury Reuters na ně zaútočil na malém vojenském letišti Musanna. Dalších 36 lidí utrpělo při útoku zranění. Atentátník nálože odpálil mezi muži shromážděnými v náborovém středisku.

K útoku se zatím nepřihlásila žádná organizace, ale AP připomíná, že atentáty podobného druhu většinou organizují teroristé napojení na Al-Káidu.

Ti v Iráku nyní obnovili své aktivity a drží v rukou část západoirácké provincie Anbár. Armáda ale proti nim chystá ofenzívu, která by měla vypuknout v nejbližších dnech, a útok s tím může souviset - podle agentury AP může být varováním a jakýmsi vzkazem pro muže, kteří chtějí vstoupit do armády.

K atentátu došlo den poté, co irácký premiér Núrí Málikí slíbil porážku teroristů a Al-Káidu a její spojence nazval "ztělesněním ďábla". Jeho vláda vyzvala v souvislosti s chystanou ofenzívou dobrovolníky, aby se připojili k armádě a pomohli jí ozbrojence porazit.

Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která je napojená na Al-Káidu, v minulých dnech obsadili dvě velká města západní provincie Anbár, a sice Fallúdžu a část Ramádí. Čtvrtek byl ve Fallúdži oproti těm předchozím poněkud klidnější, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele. Vojáci, kteří v okolí města rozmístili tanky, se prý nijak nepokusili dostat do města, které kvůli vzrůstajícímu násilí opustilo množství z 300 tisíc obyvatel.

Podle OSN odešlo ze svých domovů v provincii Anbár více než 11 tisíc rodin. Agentury OSN již začaly lidem bez přístřeší rozdávat první humanitární pomoc, potvrdil vyslanec OSN v Iráku Nikolaj Mladenov.

Tak odcházeli poslední Američané z Iráku:

Americká administrativa vyjádřila nad situací v Iráku znepokojení, oznámila ale, že žádné vojáky do země nevyšle. S tím souhlasí i republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Jak nicméně ve čtvrtek uvedl, prezident Barack Obama by měl umožnit, aby USA hrály v Iráku mnohem aktivnější roli. Irácké armádě by například měly poskytnout další vojenské vybavení. Washington tento týden potvrdil, že zemi pro boj s islámskými radikály pošle až 60 malých průzkumných bezpilotních letounů.

 

Právě se děje

Další zprávy