reklama
 
 

Krvavý Irák. Země hlásí nejhorší měsíc od roku 2008

1. 11. 2013 12:07
Během října přišlo o život 964 lidí, většinou civilistů.

Bagdád - Irák má za sebou nejtragičtější měsíc od roku 2008.

Říjnové násilnosti si vyžádaly 964 mrtvých, většinou civilistů, informovala agentura AFP s odvoláním na vládu v Bagdádu.

O život podle statistik přišlo 855 civilistů, 65 policistů a 44 vojáků. Od začátku roku se pak počet obětí počítá na 6000.

Al-Káida nepolevuje

Za útoky jsou především členové irácké Al-Káidy, tedy organizace, která rozpoutala vlnu sektářského násilí v letech 2006 a 2007.

Terčem sunnitských radikálů jsou především šíité, jichž je v Iráku většina. Dle Al-Káidy utlačují sunnitskou menšinu a snaží se ji vyřadit z podílu na moci.

Je na vině premiér?

Zpráva přišla v době, kdy irácký premiér Núrí Málikí pobývá v USA. Kromě jiného tam chce žádat o další zbraně proti teroristům.

Během pátku se sejde s prezidentem Barackem Obamou, jehož několik senátorů upozornilo, že příčinou vzrůstajícího násilí v Iráku je právě Málikí.

Členové zahraničního a branného výboru amerického Senátu napsali Obamovi dopis a načasovali ho na Málikího návštěvu. Tvrdí v něm, že Málikí má velký podíl na obnově sektářského násilí v Iráku, které je prý zčásti dílem také bojů v sousední Sýrii.

"Špatné řízení irácké politiky se podílí na růstu násilí. Málikího šíitská vláda je pod přílišným a neblahým vlivem Íránu, což vede sunnitskou menšinu k extremismu. Totéž Irák vehnalo do občanské války v minulém desetiletí. Obáváme se, že se to může opakovat," stojí v dopise senátorů.

Obamova administrativa se neúspěšně pokoušela přimět Irák k sestavení vlády se širším zastoupením menšin. Očekává se, že i to bude tématem pátečního Obamova jednání s Málikím.

autoři: Zahraničí, ČTK | 1. 11. 2013 12:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama