Krvavý Irák. Země hlásí nejhorší měsíc od roku 2008

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 11. 2013 12:07
Během října přišlo o život 964 lidí, většinou civilistů.
Co den, to útok.
Co den, to útok. | Foto: Reuters

Bagdád - Irák má za sebou nejtragičtější měsíc od roku 2008.

Říjnové násilnosti si vyžádaly 964 mrtvých, většinou civilistů, informovala agentura AFP s odvoláním na vládu v Bagdádu.

O život podle statistik přišlo 855 civilistů, 65 policistů a 44 vojáků. Od začátku roku se pak počet obětí počítá na 6000.

Al-Káida nepolevuje

Za útoky jsou především členové irácké Al-Káidy, tedy organizace, která rozpoutala vlnu sektářského násilí v letech 2006 a 2007.

Terčem sunnitských radikálů jsou především šíité, jichž je v Iráku většina. Dle Al-Káidy utlačují sunnitskou menšinu a snaží se ji vyřadit z podílu na moci.

Je na vině premiér?

Zpráva přišla v době, kdy irácký premiér Núrí Málikí pobývá v USA. Kromě jiného tam chce žádat o další zbraně proti teroristům.

Během pátku se sejde s prezidentem Barackem Obamou, jehož několik senátorů upozornilo, že příčinou vzrůstajícího násilí v Iráku je právě Málikí.

Členové zahraničního a branného výboru amerického Senátu napsali Obamovi dopis a načasovali ho na Málikího návštěvu. Tvrdí v něm, že Málikí má velký podíl na obnově sektářského násilí v Iráku, které je prý zčásti dílem také bojů v sousední Sýrii.

"Špatné řízení irácké politiky se podílí na růstu násilí. Málikího šíitská vláda je pod přílišným a neblahým vlivem Íránu, což vede sunnitskou menšinu k extremismu. Totéž Irák vehnalo do občanské války v minulém desetiletí. Obáváme se, že se to může opakovat," stojí v dopise senátorů.

Obamova administrativa se neúspěšně pokoušela přimět Irák k sestavení vlády se širším zastoupením menšin. Očekává se, že i to bude tématem pátečního Obamova jednání s Málikím.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy