Atentátník útočil na pákistánskou nemocnici: 23 obětí

gaz
19. 8. 2008 12:40
Dalších 15 až 20 lidí bylo zraněno
Místo výbuchu
Místo výbuchu | Foto: Reuters

Pešávár - Bomba, která vybuchla v areálu nemocnice v severozápadním Pákistánu, zabila nejméně 23 lidí. Dalších 15 až 20 bylo zraněno.

Za útokem podle úřadů pravděpodobně stojí sebevražedný atentátník. Ten si vybral chvíli, kdy se v nemocnici shromáždil dav lidí, aby demonstroval proti zastřelení místního šíitského vůdce.

Jeho tělo bylo přivezeno právě do nemocničního zařízení ve městě Dera Ismail Khan, které se nachází v horách, 200 kilometrů od hlavního města Islámábádu.

Zdejší Severozápadní pohraniční provincie (NWFP) je líhní islamistických extremistů. Probíhají zde také konflikty mezi sunnity a šíity, které si v posledních čtrnácti dnech vyžádaly dvě stovky obětí.

Sunnitů je v Pákistánu 77 procent a šíitů 20 procent.

Sektářské násilí

Podle provinčního policejního velitele Navída Malika Chána jsou za úterním atentátem sunnitské skupiny.

"V této části docházelo k sektářskému násilí po mnoho let a tento incident je také jeden z jeho projevů," citovala Chána agentura Reuters.

Počet sebevražedných atentátů v zemi prudce klesl poté, co se na jaře ujala moci nová vláda, která slíbila vyjednávat s islamisty. Od června jsou však jednání v troskách a množství obětí bojů rychle narůstá.

V jiném incidentu zabili pákistánské jednotky 20 islamistů v regionu Bajaur na hranicích s Afghánistánem. Podle vlády zde v bojích tento měsíc zemřelo 170 lidí a 100 tisíc opustilo své domovy.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy