Atentátník útočil na pákistánskou nemocnici: 23 obětí

gaz
19. 8. 2008 12:40
Dalších 15 až 20 lidí bylo zraněno
Místo výbuchu
Místo výbuchu | Foto: Reuters

Pešávár - Bomba, která vybuchla v areálu nemocnice v severozápadním Pákistánu, zabila nejméně 23 lidí. Dalších 15 až 20 bylo zraněno.

Za útokem podle úřadů pravděpodobně stojí sebevražedný atentátník. Ten si vybral chvíli, kdy se v nemocnici shromáždil dav lidí, aby demonstroval proti zastřelení místního šíitského vůdce.

Jeho tělo bylo přivezeno právě do nemocničního zařízení ve městě Dera Ismail Khan, které se nachází v horách, 200 kilometrů od hlavního města Islámábádu.

Zdejší Severozápadní pohraniční provincie (NWFP) je líhní islamistických extremistů. Probíhají zde také konflikty mezi sunnity a šíity, které si v posledních čtrnácti dnech vyžádaly dvě stovky obětí.

Sunnitů je v Pákistánu 77 procent a šíitů 20 procent.

Sektářské násilí

Podle provinčního policejního velitele Navída Malika Chána jsou za úterním atentátem sunnitské skupiny.

"V této části docházelo k sektářskému násilí po mnoho let a tento incident je také jeden z jeho projevů," citovala Chána agentura Reuters.

Počet sebevražedných atentátů v zemi prudce klesl poté, co se na jaře ujala moci nová vláda, která slíbila vyjednávat s islamisty. Od června jsou však jednání v troskách a množství obětí bojů rychle narůstá.

V jiném incidentu zabili pákistánské jednotky 20 islamistů v regionu Bajaur na hranicích s Afghánistánem. Podle vlády zde v bojích tento měsíc zemřelo 170 lidí a 100 tisíc opustilo své domovy.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy