Ať Praha uctí i Rudou armádu, vzkázal Kreml k náměstí Borise Němcova

ČTK ČTK
27. 2. 2020 12:57
Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli při osvobozování Česka od fašistů. Podle agentury TASS to ve čtvrtek řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na dotaz, jenž se týkal stanoviska Kremlu k přejmenování náměstí v české metropoli po zavražděném představiteli ruské opozice.
Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova
Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova | Foto: ČTK

V Praze 6 bude ve čtvrtek odpoledne náměstí Pod Kaštany slavnostně přejmenováno na náměstí Borise Němcova. Změnu názvu náměstí před ruskou ambasádou schválili na pondělním zasedání pražští radní. Změna má být politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva.

"Pokud jde o parčík v Praze, je to patrně svrchované právo úřadů tohoto města," citovala agentura TASS Peskova. "My bychom samozřejmě dali přednost tomu, aby městské úřady Prahy zároveň nezapomínaly na Rudou armádu a na rudoarmějce, kteří obětovali život, aby toto město osvobodili od nacistů, od fašistů," dodal mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kreml podle Peskova žádné akce k dnešnímu výročí vraždy Němcova neplánuje.

Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti Putinovu režimu, kvůli čemuž byl několikrát zatčen. Zavražděn byl 27. února 2015, několik dní před demonstrací proti Putinově vládě a proti válce na Ukrajině. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se vypátrat nepodařilo.

Peskov s poukazem na to, že by Praha měla spíše uctít památku svých padlých osvoboditelů z řad rudoarmějců, podle všeho narážel mimo jiné na problémy kolem sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6. Ta je opakovaně terčem výpadů maršálových odpůrců a úřady Prahy 6 kvůli tomu zvažují její přemístění.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy