Astronomové vypátrali zdroj tajemného záření nad Antarktidou. Dopadlo na Zemi z obří černé díry

Zahraničí Zahraničí
13. 7. 2018 20:25
Objev zdroje neutrin může vědcům pomoci odhalit tajemství kosmického záření.
Observatoř IceCube na Antarktidě
Observatoř IceCube na Antarktidě | Foto: Reuters

Antarktida - Loni v září zalarmovala senzory v observatoři IceCube na Antarktidě drobná neznámá částice z vesmíru, která téměř rychlostí světla zasáhla Zemi. Všechny dostupné astronomické družice okamžitě začaly pátrat po zdroji.

Takto si kreslíř představuje černou díru, ze které pochází tajemné záření nad Antarktidou.
Takto si kreslíř představuje černou díru, ze které pochází tajemné záření nad Antarktidou. | Foto: Reuters

Vesmírný teleskop Fermi Gamma vystopoval dráhu částice zvané neutrino zpět do zvláštního bodu na obloze. Šlo o vzdálenou galaxii TXS 0506+056 za souhvězdím Orion.

Astronomové z observatoře IceCube, kterou provozuje 300 vědců z dvanácti zemí světa, ale pak přišli na překvapivou věc. Tato galaxie už v minulosti neutrina několikrát vyslala a stála i za silnými výbuchy těchto částic v roce 2014 a 2015, napsal americký list The New York Times.

Uprostřed většiny galaxií se nacházejí obří černé díry, z nichž některé vysílají proudy vysoce energetických částic do vesmíru. A stejně je tomu i v tomto případě. Významný objev otisklo ve čtvrtek hned několik vědeckých časopisů.

Černá díra, která během 150 dní v letech 2014 a 2015 vysílala vlnu neutrin, se nachází 3,7 miliardy světelných let daleko od naší planety. Její objev může podle britského listu The Guardian pomoci vyřešit záhadu kosmických paprsků, které čas od času Zemi zasáhnou. Většinou je téměř nemožné jejích původ vystopovat.

"Našli jsme úplně první zdroj kosmických paprsků," prohlásil ředitel observatoře IceCube Francis Halzen. "Je zřejmé, že obří černá díra poskytuje sílu akcelerátoru, ale nevíme, jakým způsobem."

Neutrina jsou zvláštní částice, které dokáží létat na obrovské vzdálenosti do jinak neproniknutelných míst. Nemají žádný elektrický náboj a prakticky nereagují na okolní prostředí, takže dokáží projít celou planetou neporušené. Díky tomu mohou vědcům poskytnout informace, jak to vypadá v dalekém vesmíru.

Video: Kolem Země prolétl asteroid z cizí galaxie

Asteroid, který nepochází z naší sluneční soustavy, je na oběžné dráze Jupitera | Video: CNRS News
 

Právě se děje

Další zprávy