Zatykač platí, zhatil švédský soud naděje otce WikiLeaks

ČTK ČTK
11. 5. 2015 10:04
Australan Julian Assange se snažil dosáhnout toho, aby byl mezinárodní zatykač kvůli údajným sexuálním deliktům označen za neplatný.
Julian Assange už tři roky pobývá ve stísněných prostorách ekvádorské ambasády v Londýně.
Julian Assange už tři roky pobývá ve stísněných prostorách ekvádorské ambasády v Londýně. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédský nejvyšší soud potvrdil platnost mezinárodního zatykače na zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který žádal jeho zrušení.

Australský aktivista čelí ve Švédsku podezření ze sexuálních deliktů a obává se, že by ho tamní úřady nakonec mohly předat Američanům. Proto se před třemi lety uchýlil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně.

Švédský nejvyšší soud koncem dubna souhlasil s tím, že se bude zabývat stížností Assange, že na něj švédské úřady vydaly mezinárodní zatykač.

Assange se snažil dosáhnout toho, aby zatykač byl označen za neplatný. Loni v listopadu potvrdil platnost mezinárodního zatykače stockholmský odvolací soud.

Australan nebyl ve Švédsku oficiálně obviněn z žádného zločinu, je ale podezřelý ze sexuálního zneužití dvou žen v roce 2010.

Assange odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného, a tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států. Americké úřady totiž chtějí Assange postavit před soud kvůli obvinění, že na internetu prostřednictvím serveru WikiLeaks zveřejnil statisíce tajných amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat.

Velký rozruch způsobil ve světě v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který později projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA odsouzen k 35 letům vězení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy