Švédsko ustoupilo. Assange dovolí vyslechnout v Londýně

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 3. 2015 10:18
Juliana Assange, který se ve Velké Británii ukrývá na ekvádorské ambasádě, Švédsko stíhá pro podezření ze sexuálního zneužití dvou žen.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédská prokuratura navrhla, aby byl zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange vyslechnut v Londýně, kde se ukrývá na ekvádorské ambasádě.

Jeden z Assangeových obhájců Per Samuelson nabídku výslechu na ekvádorské ambasádě v Londýně uvítal a ubezpečil, že ji jeho klient přijme. "Toto jsme požadovali více než čtyři roky. Julian Assange chce být vyslechnut, aby mohl být očištěn. Takže to samozřejmě vítáme a považujeme to za velké vítězství," řekl právník Per Samuelson.

Samuelson nicméně poznamenal, že procedura může zabrat delší čas. Výslech musí povolit Británie a Ekvádor, na jehož ambasádě Assange od června 2012 žije, a bude potřeba i řada dalších formálních dokumentů, připomněl.

Švédsko Assange stíhá pro podezření ze sexuálního zneužití dvou žen. Whistleblower tvrdí, že jsou veškerá obvinění vykonstruovaná. Jde prý o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států.

"Prokurátorka Marianne Nyová poslala žádost advokátům Juliana Assange, aby zjistila, zda by (jejich klient) souhlasil s tím, že by byl vyslechnut v Londýně a že by tam odevzdal vzorek DNA," uvedla prokuratura s tím, že Nyová sama je ochotna do britské metropole za tímto účelem odcestovat.

"Vždy jsem byla přesvědčena, že uskutečnění výslechu na ekvádorské ambasádě v Londýně by snížilo kvalitu výslechu a že je zapotřebí, aby byl (Assange) přítomen ve Švédsku, pokud se zde má konat v budoucnu nějaký soud," konstatovala Nyová v prohlášení. "Teď je však rozhodující čas. Proto považuji za nutné přijmout takovéto ústupky ve vyšetřování a také podstoupit riziko, že tento výslech neposune případ kupředu," dodala.

Výslech v Londýně navrhoval i sám Assange

Výslech v Londýně již dříve navrhoval sám Assange, švédští prokurátoři ale doposud toto řešení odmítali. Změnu postoje Nyová vysvětlila tím, že některé Assangeovy zločiny dosáhnou v srpnu promlčecí lhůty.

Kvůli podezření ze sexuálního zneužití vydalo Švédsko na Assange již dříve mezinárodní zatykač. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států.

Americké úřady chtějí Assange postavit před soud kvůli obvinění, že na internetu zveřejnil statisíce utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.

Australský novinář a aktivista Assange nebyl ve Švédsku oficiálně obviněn z žádného zločinu, kvůli podezření ze sexuálního zneužití dvou žen při návštěvě Švédska v roce 2010 ale vydalo Švédsko na Assange mezinárodní zatykač. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států. Americké úřady chtějí Assange postavit před soud kvůli obvinění, že na internetu zveřejnil statisíce utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.

 

Právě se děje

Další zprávy