Vídeň - V rychle se rozvíjejících, především asijských zemích je na vzestupu užívání syntetických drog jako extáze a amfetaminy, upozornil úřad OSN zabývající se drogami (UNODC).
Přestože v mnoha ekonomicky vyspělých státech už spotřeba těchto látek nestoupá, narkomanů přibývá zejména v zemích na východě a jihovýchodě Asie a na Blízkém východě, uvádí UNODC.
Organizace uvedla, že počet uživatelů syntetických drog ve světě už převýšil počet uživatelů kokainu a heroinu dohromady.
Celosvětový objem obchodu se syntetickými drogami dosáhl 65 miliard dolarů.
V řadě asijských zemí stoupá počet lidí užívajících zejména metamfetamin - stimulační drogu, která je ve velkém rozšířena v Česku pod označením pervitin.
Šéf UNODC, která má své sídlo v rakouské Vídni, Antonio Maria Costa říká, že tento trend odráží společenské změny v těchto oblastech.
"Může to souviset s rychlým nárůstem příjmů ve východní a jihovýchodní Asii a na Blízkém východě," cituje britská stanice BBC Costu, podle něhož OSN zaznamenala nárůst uživatelů drog v zemích, které ekonomicky rychle rostou a které otevřely světu své trhy.
Podle Costy byla ještě před deseti lety výroba syntetických drog spíše záležitostí jednotlivců, kteří si je vyráběli podomácku. Nyní jde ale o velký byznys, ovládaný organizovanými skupinami zločinců.
"Hraniční kontroly jsou vzhledem k poptávce nedostatečné," říká šéf UNODC.
Na rozdíl od původem přírodních drog jako kokain nebo heroin lze výrobce syntetických drog jen obtížně vystopovat, protože suroviny nutné k produkci tohoto druhu omamných látek jsou snadno a legálně dostupné.
Čtěte také: Problémem Česka je pervitin, varuje OSN