Damašek/Rijád - Přívrženci syrského prezidenta Bašára Asada v sobotu napadli ambasádu Saúdské Arábie v Damašku. Incident následoval poté, co Liga arabských států pozastavila Sýrii členství kvůli násilným zásahům armády vůči protivládním demonstrantům.
"Večer několik (provládních) demonstrantů vtrhlo do zastupitelského úřadu, vytlouklo okna a zpustošilo interiér," informovala saúdskoarabská vládní tisková agentura SPA.
Demonstranti v sobotu zaútočili i na ambasádu Kataru, vyšplhali na jeho střechu a katarskou vlajku nahradili syrskou. Podle agentury Reuters napadli i honorární konzulát Francie ve městě Latakia. Paříž kvůli tomu předvolala syrského velvyslance ve Francii.
Terčem útoku se na několika místech v Sýrii podle tureckých médií stala také diplomatická zastoupení Turecka. Na ambasádu v Damašku prý útočníci házeli kameny a lahve, než proti nim zakročila policie. Ankara není členem LAS, postup syrského režimu proti demonstrantům ale v minulosti ostře kritizovala.
Televize CNN Türk informovala, že Ankara ze Sýrie evakuuje rodiny diplomatických pracovníků.
Saudská Arábie obvinila syrskou vládu, že proti demonstrantům dostatečně nezasáhla. "Syrské úřady nezavedly potřebná opatření, aby útoky přestaly," citovala SPA saudského ministra zahraničí.
Liga arabských států (LAS), jejímž členem Saúdská Arábie je, v sobotu na jednání v Káhiře rozhodla o pozastavení syrského členství. Zároveň vyzvala syrskou armádu k ukončení násilností a upozornila, že se v případě pokračování konfliktu v Sýrii obrátí na OSN a na mezinárodní organizace zabývající se lidskými právy.
LAS rovněž vyzvala všechny proudy syrské opozice k účasti na setkání v sídle ligy, kde mají hledat shodu ohledně vedení země během příštího přechodného období.
Informovala také, že zvažuje sankce vůči Damašku a zkoumá zavedení mechanismu na ochranu civilistů. Evropská unie a USA rozhodnutí LAS uvítaly, syrské vedení ho naopak označilo za nelegální a ve snaze čelit tlaku zvenčí navrhlo summit arabských států k situaci v zemi.
Opozice vyloučení vítá
Opoziční koalice Syrská národní rada (SNC) rozhodnutí přivítala. Podle agentury AFP dala také najevo, že je připravena jednat v rámci LAS o přechodu Sýrie k demokracii. Irák na rozdíl od jiných arabských zemí krok LAS kritizoval.
"SNC hodnotí příznivě rozhodnutí přijaté ministry arabských zemí, které je krokem správným směrem a jasným obviněním syrského režimu, jenž se dopouští vraždění a pustošení," uvádí se podle AFP v prohlášení SNC, jež sdružuje několik proudů syrské opozice.
Rada dále uvedla, že je připravena k vyjednávání na půdě LAS o přechodu Sýrie k demokracii tak, aby prezident Bašár Asad předal moc demokratické vládě zastupující lid. V ní nemá mít zastoupení nikdo "z režimu, na jehož rukou ulpěla krev". SNC je rovněž ochotna podat ruku těm uskupením a jednotlivcům, kteří se k ní dosud odmítaly připojit.
Přes 3000 obětí nepokojů
Bašára Asada přišly přesto v neděli podpořit desetitisíce demonstrantů. "Lid chce Bašára Asada," provolávali podle agentury AFP demonstranti na náměstí v centru Damašku.
Někteří zpívali vlastenecké písně a mávali portréty syrského prezidenta. Syrská televize odvysílala záběry z další demonstrace na jiném místě v metropoli i ze shromáždění v několika dalších městech. Na provládním shromáždění zorganizovaném syrskými úřady ve městě Hamá v neděli syrské síly podle místních aktivistů zastřelily čtyři lidi, kteří skandovali hesla proti Asadovi.
Protesty proti Asadovu režimu vypukly v polovině března. Podle OSN bylo při potlačování nepokojů dosud zabito 3500 lidí. Syrské úřady z násilností viní skupiny ozbrojenců, kteří prý zabili 1100 policistů a vojáků.
Násilnosti v Sýrii pokračují i přesto, že Damašek na mimořádném zasedání ministrů zahraničí LAS 2. listopadu přijal plán arabských států na řešení krize v zemi.