Homs - Režim prezidenta Bašára Asada je očividně rozhodnut rozdrtit povstání v Homsu a dalších syrských městech všemi prostředky. Zelenou k tomu dostal od Kremlu, který minulou sobotu vetoval rezoluci Rady bezpečnosti OSN, vyzývající syrského diktátora, aby odstoupil, a umožnil tak přechod k demokracii.
Ze všech stran obklíčený Homs je už šest dní vystaven intenzivnímu ostřelování. Vládní jednotky začaly město bombardovat právě po hlasování v Radě bezpečnosti, při kterém se na stranu Asada vedle Ruska postavila také Čína.
Podle povstaleckých zdrojů v Homsu každý den zahyne přibližně stovka osob. Nemocnice jsou beznadějně přeplněné zraněnými, obyvatelstvu se začíná nedostávat základních potravin. Do města byly už před dvěma měsíci přerušeny dodávky proudu, minulý týden odřízly syrské úřady také telefonní vedení.
"Homs se stal centrem povstání," řekl agentuře Reuters protiasadovský aktivista Valíd Abdalláh. "Obávám se, že ostřelování bude pokračovat a režim město rozbombarduje podobně jako kdysi Hamá."
Narážel tím na povstání z roku 1982. To propuklo v o něco severněji položeném městě, které utopil v krvi Asadův otec Háfiz.
Jediné spojení a jediný důkaz o tom, co se v Homsu děje, tak poskytují mobilní telefony a s jejich pomocí pořízené videonahrávky. Video, umístěné na YouTube ve čtvrtek, jasně dokazuje, že město je skutečně ostřelováno z děl a minometů a exploze nezapříčiňují "bomby odpalované teroristy", jak tvrdí oficiální syrská propaganda.
Životy pětadvaceti osob, které v pátek zahynuly ve druhém největším městě v zemi, Aleppu, v němž byl doposud relativní klid, má pro změnu na svědomí dvojice náloží, jež vybuchly poblíž sídla tamních bezpečnostních sil. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil.
USA chtějí povstalce vyzbrojit
Situace v Homsu začíná být zoufalá, velení povstalecké Svobodné syrské armády (FSA) je přesto přesvědčeno, že Asad město nedobude. Armáda by přitom pozemní útok mohla podle místních zdrojů zahájit již tuto sobotu.
"Asadovy jednotky se spoléhají na bombardování města, protože nejsou dostatečně početné," citoval Reuters mluvčího FSA majora Mahira Naímího v rozhovoru pořízeném v Turecku. "Musely by si podrobit rozsáhlé obytné čtvrti s velkým počtem obyvatel."
Některé povstalecké zdroje uvádějí, že velení vládních jednotek nechalo vojákům rozdat protiplynové masky a že armáda do oblasti přesouvá chemické zbraně.
Homs leží 160 kilometrů severně od Damašku a je třetím největším městem v Sýrii. Žije v něm 1,2 milionu lidí.
Naímí tvrdí, že povstalci vládní jednotky v okolí Homsu početně jednoznačně převyšují, protože Asadovu armádu houfně opouštějí dezertéři.
K dispozici však mají vesměs jen kalašnikovy a raketomety odpalované z ramene.
Po neúspěchu protisyrské rezoluce americký prezident Barack Obama zvažuje, že Spojené státy začnou povstalce vyzbrojovat. Už teď proudí do Sýrie zbraně tajnými cestami přes tureckou a libanonskou hranici.
Přímou vojenskou intervenci, jako byla vzdušná kampaň NATO, jež loni v srpnu umožnila pád libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, Washington vylučuje. Nezískal by pro ni souhlas Moskvy ani Pekingu, které loni Kaddáfího naopak hodily přes palubu.
Teď jsme na řadě my
Sýrie je poslední proruskou baštou na Blízkém východě a Kreml o ni nechce přijít. Podporu Asadovi přiletěl před několika dny vyslovit do Damašku osobně ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Krveprolití v Homsu odsoudilo na druhé straně Turecko, které ústy prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Damašku pohrozilo, že nebude vraždění civilistů nečinně přihlížet.
Silně zneklidněn vývojem událostí je i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
"Obávám se, že zjevná brutalita, jaké jsme nyní svědky v Homsu, kde jsou obytné čtvrti bombardovány dělostřelectvem, jsou jen pochmurnou předzvěstí toho, co přijde," prohlásil Pan Ki-mun po středečním brífinku v Radě bezpečnosti.
"Teď jsme na řadě my," řekl deníku The Guardian jeden z lékařů, ošetřující v provizorním lazaretu zřízeném v centru města zraněné povstalce i civilisty. Zároveň potvrdil, že zdravotníkům v Homsu chybějí anestetika, antibiotika, obvazy i chirurgické nástroje.
To, že v Homsu byl pro naprostý nedostatek zdravotnického materiálu vybudován paralelní nemocniční systém, potvrdil deníku Spiegel on-line i ředitel humanitární organizace Lékaři bez hranic Marie-Pierre Allié.
Během jedenáctiměsíčního povstání proti Asadovi zahynulo v Sýrii na 6000 osob. Pan Ki-mun proto zvažuje, že prosadí s Ligou arabských států (LAS) společnou pozorovatelskou misi.
Ta, kterou LAS do země vyslala na počátku roku, musela být odvolána. Jednak kvůli nárůstu násilí v zemi, jednak kvůli tomu, že syrské úřady bránily jejím účastníkům v monitorování situace v nejhůře postižených oblastech.
Syřané ve svém odporu proti režimu neustávají. Na dnešní den jsou do větších měst v zemi s výjimkou Damašku svolány demonstrace. Ty se v Sýrii konají pravidelně po hromadných pátečních modlitbách.