Damašek - Ačkoliv se syrská vláda před pár hodinami zavázala, že do 10. dubna stáhne z měst vojáky a techniku, realita je dosud jiná.
V pondělí schválený plán zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana předpokládá zastavení postupu armády, používání těžké vojenské techniky a pak také stažení z obydlených oblastí.
Opozice pak má své operace ukončit do 48 hodin po ultimátu platném pro vojáky.
Taktika spálených domů
Armáda prezidenta Bašára Asada ale proti opozičním bojovníkům vyslala nové vojenské posily. Boje pokračují především v jižní provincii Dará. Podle opozice prý vojáci zvolili taktiku spálených domů, napsala agentura AFP.
Právě do Dará míří ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže Jakob Kellenberger, který chce za svou dvoudenní návštěvu dojednat rozšíření prostoru pro humanitární pomoc civilistům.
Jeho organizace spolu s místním Červeným půlměsícem hodlá vládu přimět k dodržování pravidelného dvouhodinového klidu, aby mohly humanitární týmy evakuovat raněné a zásobit civilisty.
Během úterý mají Kellenbergera přijmout ministr zahraničí a vnitra Valíd Mualim a Muhammad Ibráhím Šaar.
Asad se dlouho neudrží, míní mocichtivý strýc
Kuriózní prohlášení přišlo od Asadova blízkého příbuzného. "Problémy teď jsou ve všech částech Sýrie, před násilím není kam utéct, myslím, že u moci nemůže (Bašár Asad) zůstat," řekl BBC jeho strýc Rifát Asad.
Server BBC připomíná, že sám Rifát má mocenské ambice a v 80. letech se pokusil bratra Háfize svrhnout.
V roce 1982 utopil v krvi povstání Muslimského bratrstva v Hamá, kde tehdy přišlo o život podle různých odhadů 10 až 20 tisíc lidí. Byl pak vypuzen do exilu.
Když Bašár nastoupil v roce 2000 po otcově smrti do prezidentského úřadu, označil to Rifát za "frašku a protiústavní divadlo". Za legitimního Háfizova nástupce se považuje on.