"Oligarchové nám rozkradli zemi." Zoufalství vystřídal vztek a Arménii pohltila sametová revoluce

Tereza Soušková
28. 4. 2018 11:10
Masivní protesty v Arménii svrhly premiéra Serže Sargsjana. Vůdce opozice o protestech mluvil jako o "sametové revoluci". Přečtěte si reportáž Terezy Souškové, která v Arménii žije.
Masové protesty v arménské metropoli Jerevanu.
Masové protesty v arménské metropoli Jerevanu. | Foto: Tereza Soušková

Jerevan (od naší zpravodajky) - Náměstí Republiky v Jerevanu je většinou na začátku léta cílem nepočetných turistických skupin. Letos je to ale jiné. Míří sem desítky tisíc Arménů.

Ze zaparkovaného auta zní píseň složená z aktuálních hesel revoluce: "Odejdi, Serži" a "Řekni ne Seržovi".

Už dva týdny zde probíhají protesty proti utužování autoritářského režimu bývalého prezidenta a dnes již i bývalého premiéra Serže Sargsjana. Lidé vyšli demonstrovat po celé zemi. Zablokovali silnice a obsadili přístup do vládních budov.

Poblíž severní výpadovky z Jerevanu se scházejí obyvatelé okolních domů. Doprostřed ulice postavili kontejner, vedle starou ojetou Nivu a po obou stranách lavičky z nedalekého parku. Zbytek barikády tvořilo, co zrovna přišlo pod ruku. 

Kolem improvizované barikády postávají lidé. Kouří a občas se pustí do hádky s řidiči nespokojenými, že nemohou projet.

"Bohatství naší země rozkradli oligarchové. Právo importovat mnohé zboží mají pouze někteří oligarchové, kteří neplatí daně. Všechno se zdražuje, není na vyplácení důchodů, studenti musí platit drahé školné," rozčiluje se třicetiletá demonstrantka Ani.

Do protestů se zapojilo obrovské množství lidí.
Do protestů se zapojilo obrovské množství lidí. | Foto: Tereza Soušková

Mladíci stojící kolem ní souhlasně přikyvují. "Není to jen o penězích, mládež dnes nemá v Arménii žádnou perspektivu. Pokud nemáš známé u moci, můžeš makat ve čtyřech pracích a stejně ničeho nedosáhneš. To už je lepší jít pracovat na stavbu do Ruska," dodávají rezignovaně.

Statisíce lidí v ulicích

Arménie se za desetiletého prezidentování Serže Sargsjana stala dojnou krávou. Vládní Republikánská strana postupně ovládla celou zemi i na nejnižších správních úrovních. Volby vyhrává kombinací uplácení voličů a volebních podvodů.

Dlouhou dobu to většina Arménů lhostejně snášela. Tvrdili, že nic nemůžou změnit. Propuknutí masových protestů bylo o to překvapivější.

Za jedenáct dní se na hlavním náměstí v Jerevanu shromáždilo až 150 tisíc lidí, další desítky tisíc blokovaly silnice a náměstí v městech po celé zemi.

Vůdce opozice o protestech mluvil jako o "sametové revoluci". Vše odstartovalo zvolení Serže Sargsjana premiérem poté, co změnil ústavu a všechny pravomoci přešly na funkci předsedy vlády. Třiašedesátiletý politik v prezidentské funkci působil od roku 2008 dvě pětiletá období a potřetí už kandidovat nemohl. Podle opozice právě z tohoto důvodu prosadil zrušení prezidentského systému a zavedení parlamentní správy země.

Policie rozmístila po silnicích ostnaté dráty.
Policie rozmístila po silnicích ostnaté dráty. | Foto: Tereza Soušková

Demonstrace byly pokojné. Policie dostala příkaz držet se stranou, přesto byly zaznamenány incidenty vyprovokované většinou policisty v civilu. Sargsjan dlouho na protesty nereagoval v domnění, že přejdou.

Revoluce hodnot

O to větší překvapení bylo, když v pondělí rezignoval. Celý Jerevan se otřásl v základech výbuchem nadšení. Lidé jásali a v ulicích se objímali.

Řidiči nadšeně troubili. Všude vlály vlajky. "Ulice vyhrála! Revoluce lidu v Arménii!" znělo celým městem spolu s jménem Nikoly Pašinjana, Arména, který v maskáčovém tričku a kšiltovce jako politik příliš nepůsobí. I tak se z něj stal symbol protestů.

Ofelya Zaljanová z arménské neziskové organizace Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor tohoto předsedu opoziční strany Yelk hodnotí jako jednoho z mála politiků, který věří, že změna režimu v Arménii může nastat zdola.

Jerevan ovládly nepokoje.
Jerevan ovládly nepokoje. | Foto: Tereza Soušková

"Je to revoluce hodnot, ale bylo by naivní si myslet, že politická situace se změní odchodem premiéra Sargsjana," upozorňuje Zaljanová. "Ještě bude potřeba udělat mnoho práce. Systém se nezmění bez odstranění Republikánské strany od moci," dodává.

Lídr opozice Pašinjan po nevydařené schůzce s bývalým premiérem vyzval Armény, aby se vrátili do ulic a požadovali vypsání předčasných svobodných voleb.

Protestní pochody, v jejichž čele kráčí Pašinjan s megafonem a ve své obvyklé uniformě, se konají každý den. I demonstrantka Ani a její přátelé se vrátili na barikádu před svým domem: "Neustaneme, dokud nebudou naplněny požadavky lidí: zvolení Nikoly Pašinjana prozatímním prezidentem a vypsání předčasných voleb," varuje mladá žena.

Video: Podívejte se, jak vypadaly v Arménii jedny z protestů, při kterých lidé požadovali odchod premiéra Sargsjana

V Arménii probíhají protesty. Lidé žádají odchod premiéra Sargsjana | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 48 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy