V Arménii zadrželi během protestů proti premiérovi přes 100 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2018 21:57
Policie oznámila, že zadržela mimo jiné i šest osob podezřelých z příprav teroristických útoků. Masové demonstrace začaly v Jerevanu a dalších arménských městech v pondělí.
Serž Sargsjan.
Serž Sargsjan. | Foto: Reuters

Jerevan - Více než 100 stoupenců opozice zadržela arménská policie během sobotních protivládních protestů v Jerevanu.

Demonstranti požadují odvolání bývalého prezidenta Serže Sargsjana z jeho nově nabyté funkce premiéra. Sargsjan vyzval k politickému dialogu, ale mezi demonstranty se s touto nabídkou odvážil přijít prezident Armen Sarkisjan.

Aktivistům se v sobotu podařilo uzavřít některé ulice v centru arménské metropole, jimiž pochodovali. V rukou nesli arménské vlajky a provolávali hesla jako "Řekněte ne Seržovi".

Policie oznámila, že zadržela mimo jiné i šest osob podezřelých z příprav teroristických útoků; výbušná zařízení se prý chystaly umístit na náměstí Svobody v Jerevanu, v nákupním centru a na místech hromadné dopravy. Podezřelí tak chtěli vytvořit atmosféru strachu a vyvíjet tlak na státní orgány, tvrdí vyšetřovatelé.

Sargsjan vyzval vůdce vzbouřené opozice Nikolu Pašinjana, aby s ním usedl k jednacímu stolu. "Jsem hluboce znepokojen politickým vývojem v zemi a vyzývám poslance Nikolu Pašinjana, aby zahájil politický dialog a předešel tak nezvratným ztrátám," uvedl premiér v prohlášení.

Přímo mezi protestující se ale s touto výzvou místo něj odvážil přijít prezident. Obklopen tělesnými strážci asi deset minut o možném dialogu hovořil s Pašinjanem.

Ten údajně odmítl Sarkisjanovu nabídku přejít do hotelu a tam hned začít jednat, požádal však o záruku, že proti demonstrantům nebude použito síly. Prezident pak při odchodu vyjádřil naději, že se dialog přece jen podaří navázat.

Třiašedesátiletý Serž Sargsjan působil v prezidentské funkci od roku 2008 dvě pětiletá období a potřetí už kandidovat nemohl. Podle opozice právě z tohoto důvodu prosadil zrušení prezidentského systému a zavedení parlamentní správy země, aby mohl pokračovat v ovládání arménské politiky z pozice předsedy vlády.

Masové demonstrace začaly v Jerevanu a dalších arménských městech v pondělí. Do čela protestů se postavil vůdce strany Občanská smlouva Pašinjan, který v úterý na demonstraci v metropoli ohlásil počátek "sametové revoluce". Během pátečních akcí zadržela policie zhruba 200 lidí, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy