Ázerbájdžánské ministerstvo obrany totiž podle agentury Interfax oznámilo, že v bojích s Armény byl zabit další ázerbájdžánský voják, celkem již dvanáctý. Baku současně tvrdí, že od neděle o život přišla i dvacítka arménských vojáků, Jerevan však dosud přiznal jen čtyři zabité vojáky a dvě desítky zraněných, z nichž jeden je ve vážném stavu. Dosavadní bilanci doplňuje jeden zabitý civilista v Ázerbájdžánu.
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle RIA Novosti pohrozilo Jerevanu raketovým útokem na jadernou elektrárnu v případě eskalace konfliktu. Turecko ústy ministra obrany zopakovalo podporu "ázerbájdžánským bratřím", čelícím útoku na své území, a předpovědělo rozdrcení Arménů.
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve čtvrtek odvolal dlouholetého šéfa diplomacie Elmara Mammadjarova. Toho podle agentury Reuters obvinil, že s Arménií vedl "nesmyslná jednání", která stejně nezabránila vzplanutí nepřátelství. Šedesátiletý Mammadjarov, který byl ministrem zahraničí od dubna 2004, podle Alijeva neudělal dost, aby konfliktu zabránil. V čele diplomacie jej nahradil Džejchun Bajramov, který býval ministrem školství.
Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice druhé strany se obě armády obviňují navzájem. Jerevan a Baku i v nových prohlášeních tvrdí, že odpověděly na ofenzivu druhé strany.
"Ráno 16. července se arménské ozbrojené síly opět pokusily napadnout pozice ázerbájdžánské armády v úseku (společné) hranice v oblasti Tavuš," citovala ruská tisková agentura TASS prohlášení Baku. Kriticky promluvila i mluvčí ázerbájdžánského ministerstva zahraničí na Twitteru:
Armenian forces targeted civilians living in the villages of #Tovuz district along the state border of #Azerbaijan & #Armenia. Aggressive &terrorist nature of Armenia is again revealed.The leadership of Armenia shouldn’t think that their actions will go unpunished! #EndAggression pic.twitter.com/36kMMRGsun
— Leyla Abdullayeva (@LAbdullayevaMFA) July 14, 2020
"Okolo 03:40 (01:40 SELČ) arménské ozbrojené síly zabránily pokusu o diverzi. Při odražení útoku nepřítel utrpěl ztráty," napsala naopak mluvčí arménského ministerstva obrany na Facebook.
Mezi oběma státy trvá už desítky let konflikt o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Nynější konflikt se nicméně odehrává na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od sporného Náhorního Karabachu.
Konflikt o tuto oblast, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu, si vyžádal na 30 tisíc obětí do roku 1994, odkdy mezi oběma státy panuje křehké a často porušované příměří. Potyčky - a ty nynější boje se jeví nejvážnější od roku 2016 - ale dosud nepřerostly ve válku.