* Pákistánská armáda nasadila 30 tisíc lidí, těžkou techniku i letectvo * Proti sobě má nejméně 10 tisíc plně ozbrojených bojovníků * Zpravodajové hlásí první desítky obětí
Láhaur/Islámábád - Pákistánská armáda zahájila pozemní ofenzívu proti pozicím Talibanu v regionu Jižní Vazíristán poblíž hranic s Afghánistánem.
Zahraniční zpravodajové uvedli, že obě strany nasadily těžké zbraně a na obou stranách je od sobotního rána už několik desítek mrtvých.
Kromě pákistánské pěchoty, dělostřelectva a letectva se v oblasti pohybuje i 500 členů speciálního armádního komanda.
Ofenzíva: o co se hraje
Proč Pákistán zaútočil?
Jižní Vazíristán je baštou pákistánského Talibanu, sdružujícího 12 skupin radikálních islamistů. Jednotky Talibanu poslední dva kontrolovaly údolí v okolí Islámábádu a letos plánovaly i ofenzívu k hlavnímu městu. Armáda je z údolí vytlačila, a teď se o totož pokouší v Jižním Vazíristánu.
Kde se bitva odehraje
V kraji nehostinných hor a vyschlých potoků, armáda se do oblasti v minulosti vydávala zřídka. Místní Paštuni jsou nepřátelští vůči vnějším zásahům a mnoho jich Taliban podporuje. Nejvíce kmen Mahsúdú. Podle expertů se bojovníci na útok armády chystali několik let.
Kdo bojuje
Armáda nasadila 30 tisíc mužů včetně dělostřelectva a letectva. Očekává odpor asi 10 tisíc Talibánců, někteří analytici varují, že povstalců je víc. Kromě Paštunů i tisíc Uzbeků, Arabové z Al-Káidy a také několik lidí ze Západu.
Rizika vládní ofenzívy
Talibanci v oblasti operují na území přesahujícím 6600 kilometrů čtverečních. Vojsko se pokusilo o ofenzívu v Jižním Vazíristánu poprvé roku 2004, ale utrpělo velké ztráty a uzavřelo příměří. Není vyloučeno, že jižním kmenům přijdou na pomoc spojenci ze Severního Vazíristánu. Lze také očekávat, že radikálové se pokusí zaměstnat bezpečnostní složky atentáty v hlavních městech.
Podle agentury AP navíc pomoc plánují i USA, které mají své jednotky v sousedním Afghánistánu. Dodají pákistánským vojákům zařízení na noční vidění a další vybavení.
Uzavřená oblast
Na útok se armáda připravovala už několik dní. V očekávání těžkých bojů z oblasti uprchlo téměř sto tisíc lidí.
Úřady pak v celé oblasti vyhlásily zákaz vycházení.
"Vyhlásili jsme to kvůli ochraně vojenských konvojů a týká se to silnic. Tržiště zůstala otevřená," řekl agentuře Reuters zástupce vlády Muhammad Chálid Chán.
Pozice Talibanu už v pátek ostřelovala letadla a dělostřelectvo v městečkách Ladhá a Makín. Útok směřuje i na horskou oblast Šahúr.
Armáda tak reaguje na stupňující se teroristické útoky po celé zemi v posledních dnech.
Podle agentury Reuters v sobotu explodovaly na silnicích nálože poblíž konvojů v Jižním i Severním Vazíristánu. Zahynuli tři vojáci a zraněno je pět dalších.
Z dosavadních zpráv zatím není jasné, zda bylo pro ukončení ofenzívy stanoveno konkrétní datum.
Teror radikálů sílí
Po víkendu, během kterého zahynulo více než sto lidí, zahájili ve čtvrtek ozbrojenci sérii útoků, které za sebou zanechaly podle agentury AP 37 obětí.
Povstalci se tak podle analytiků nyní snaží skrze útoky na policejní složky destabilizovat i ostatní části země, zejména nejlidnatější provincii Paňdžáb, kde ve čtvrtek při sérii koordinovaných útoků zahynulo 26 lidí.
Povstalci zaútočili na Federální úřad pro vyšetřování (FIA), pákistánskou obdobu FBI, a dvě policejní akademie.
V jedné z nich se ještě během dopoledne bojovalo, podle agentury Reuters však už policie útočníky přemohla.
Dalších jedenáct lidí zemřelo při sebevražedném atentátu na policejní stanici ve městě Kohat v Severozápadní pohraniční provincii (NWFP).