Pchjongjang - Severokorejská armáda oznámila, že dostala "zelenou" k případnému jadernému útoku proti Spojeným státům.
KLDR tak stupňuje napětí na Korejském poloostrově, které v posledních týdnech dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2010. Tehdy Severní Korea ostřelovala jeden jihokorejský ostrov, na němž zabila čtyři osoby.
Washington byl oficiálně informován, že eskalující americká nepřátelská politika a "lehkovážné" hrozby budou odraženy prostředky "menšího, lehčího a diverzifikovaného jaderného úderu", cituje severokorejská agentura KCNA z prohlášení generálního štábu severokorejské armády.
"Nemilosrdná operace" severokorejských sil "byla definitivně zvážena a schválena", uvádí se v komuniké.
Pchjongjang po březnové jaderné zkoušce už pohrozil totální válkou i jaderným a raketovým útokem a vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou i příměří z roku 1953.
Režim hrozí útokem a válkou od února, kdy Rada bezpečnosti OSN po další severokorejské zkoušce atomové bomby zpřísnila sankce proti Pchjongjangu. Připojili se k nim dokonce i severokorejští spojenci Rusko a Čína.
Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý prohlásil, že Spojené státy neakceptují severokorejskou válečnou rétoriku a jsou připraveny bránit sebe i Jižní Koreu před případnou agresí Pchjongjangu.
Tento týden USA krátce vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova dva torpédoborce. Washington oznámil, že brzy vyšle protiraketový systém na ostrov Guam, aby ho bránil před Severní Koreou.
Američané s Jižní Koreou vedou dvouměsíční vojenská cvičení a poslali na poloostrov svoje "neviditelné" bombardéry a stíhačky. Míří tam i válečná loď.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden uvedl, že jeho síly jsou schopné raketami zasáhnout americké základny na Guamu a Havaji.
Experti však o tom pochybují. Stejně tak je pravděpodobné, že KLDR zatím není schopná sestrojit funkční jadernou hlavici, i když už provedla od roku 2006 tři podzemní atomové výbuchy.