Armáda bojuje s rebely na předměstí Damašku

Martin Novák Martin Novák
30. 1. 2012 13:01
Poblíž libanonské hranice explodoval plynovod. Opozice tvrdí, že dezertérů přibývá
Kouř nad damašským předměstím Irbín, kde se také bojuje.
Kouř nad damašským předměstím Irbín, kde se také bojuje. | Foto: Reuters

Damašek - Po dvou dnech těžkých pouličních bojů opozice v pondělí ráno hlásila, že armáda, věrná syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, vytlačila ozbrojené dezertéry z několika předměstí metropole Damašku.

Kolem poledne ale byla z východních předměstí metropole znovu slyšet prudká palba, podle svědků boje pokračují.

Svobodná syrská armáda (FSA), kterou tvoří desetitisíce zběhů a odpůrců režimu se zbraní v ruce, ovládala v metropoli už několik čtvrtí a podle zpravodaje BBC operovala zhruba pět kilometrů od prezidentského paláce v centru města.

Po dvou dnech a nocích intenzivního ostřelování se příslušníci Svobodné syrské armády z některých ulic stáhli a prorežimní vojáci a tajní policisté podle svědků znovu kontrolují části předměstí Ghúta a Kfar Batna. Režim tam poslal podle opozičních zdrojů na dva tisíce mužů, přes padesát tanků a desítky obrněných vozidel.

Ještě v neděli večer ale mluvčí FSA hlásil, že na stranu opozice dezertovaly další stovky vojáků. Dokonce někteří z těch, kteří strážili mezinárodní letiště v Damašku.

Ozbrojení opozičníci ve městě Idlíb na severu Sýrie.
Ozbrojení opozičníci ve městě Idlíb na severu Sýrie. | Foto: Reuters

Poblíž hranice s Libanonem v pondělí ráno explodoval plynovod. Státní tisková agentura SANA čin připsala "teroristické skupině." Z potrubí údajně uniklo na 460 000 kubíků plynu.

Asadův režim se ocitl v mezinárodní izolaci poté, co k odstoupení prezidenta vyzvala i Liga arabských států a kvůli eskalujícímu násilí pozastavila činnost svých pozorovatelů v zemi.

Prezident rezignovat odmítá. V Radě bezpečnosti OSN se zatím může spolehnout na to, že Rusko a Čína vetují rezoluce, které k němu budou příliš kritické.

Analytici se neshodují v názoru, zda Asad už brzy padne, anebo disponuje nadále natolik silnou a loajální armádou, že ještě má šanci se udržet.

Reportér České televize Jan Moláček se nedávno vrátil ze Sýrie, kde natáčel reportáže. Podle něj se další vývoj velmi těžko odhaduje.

Armádní špičky zůstávají k Asadovi loajální.
Armádní špičky zůstávají k Asadovi loajální. | Foto: Reuters

"Myslím, že ten současný status quo, tedy že režim nepadne, ale revoluce bude pokračovat, může vydržet dlouho. Pokud povstalci nezískají část území, odkud budou moci vést své operace, podobně jako tomu bylo v Libyi, asi nemají mnoho šancí na větší úspěch proti Asadově armádě. I když je pravda, že v některých místech, například v Homsu, k tomu měli nebo mají blízko," domnívá se Moláček.

Americký expert na Sýrii a dlouholetý znalec tamních poměrů Joshua Landis na svém blogu uvedl, že režim krok za krokem ztrácí pozice, ale hned tak se nevzdá a boj bude ještě dlouhý a krvavý. Předpovídá, že se Asad udrží ještě více než rok, pokud nedojde k zahraniční intervenci.

Tu ale zatím nikdo nechystá. Neprosazují ji ani Spojené státy, ani NATO, ani Turecko nebo Liga arabských států.

Asada podporují hlavně náboženské a národnostní menšiny v Sýrii. Především komunita alávitů, ke které sám prezident patří a která ovládá klíčové posty v armádě a zpravodajských službách. Režim má určité sympatie také mezi syrskými křesťany, v menší míře i mezi kurdskou menšinou.

Naopak odpůrci Asada se rekrutují hlavně ze sunnitských muslimů, kteří tvoří přibližně 70 procent obyvatel Sýrie.

"Někteří lidé, se kterými jsem se v Sýrii setkal, podporují Asada ne proto, že by ho nějak zvlášť milovali, ale protože se bojí toho, co se stane, když by padl. Mají strach, aby se ze Sýrie nestal druhý Irák," říká Jan Moláček.

 

Právě se děje

Další zprávy