Škrty, růst chudoby i protesty. Divoký argentinský prezident vyvolává údiv

ČTK ČTK
20. 3. 2024 9:57
Prvních 100 dnů ve funkci argentinského prezidenta Javiera Mileie bylo ve znamení škrtů ve státní správě, devalvace domácí měny peso, růstu chudoby a protestů. Vyjadřuje se tak španělský a argentinský tisk. Podle deníku El Mundo prosadil ultraliberální ekonom Milei, který je známým odpůrcem zásahů státu do ekonomiky, nový styl v politice a jen plní své sliby z předvolební kampaně.
Argentinský prezident Javier Milei a viceprezidentka Victoria Villarruelová
Argentinský prezident Javier Milei a viceprezidentka Victoria Villarruelová | Foto: Reuters

Milei, který se stal prezidentem 10. prosince, tento týden slaví 100 dní v nejvyšší funkci. V předvolební kampani vsadil na témata, jako jsou škrty ve státní správě, což symbolizovaly jeho výstupy s motorovou pilou, nahrazení domácí měny peso americkým dolarem, zrušení centrální banky či odmítnutí zavedených politických stran. Tím si získal velkou část protestního voličstva a ve druhém kole porazil s 56 procenty hlasů peronistického politika a ministra hospodářství Sergia Massu.

V prvních dnech ve funkci nechal Milei výrazně devalvovat domácí měnu peso a v následujících týdnech nařídil pozastavit některé cenové regulace. Tato opatření, jež mají vést ke zkrocení inflace, však přispěla k růstu chudoby, ve které se nachází podle posledních údajů 57 procent Argentinců. Ve druhé polovině loňského roku to bylo 41 procent.

Od prosince Milei nařídil snížit či zrušit mnohé dotace ve vědě, kultuře a hromadné dopravě či pozastavit některé vládní investice. Podle agentury AFP se mu podařilo seškrtat ve státní správě až 50 tisíc pracovních míst.

Milei nemá v parlamentu většinu, což brzdí některé jeho ambice. V březnu tak Senát zamítl jeho výnos, který měl snížit byrokracii a uvolnit hospodářství, které je podle Mileie příliš svázané nadměrnou legislativou. Opatření nového prezidenta vyvolala protesty a jednu generální stávku.

"Žádný dialog a neustálé násilí"

Sto dnů ve funkci argentinského prezidenta podle španělského pravicového listu El Mundo nejlépe vystihuje slovo údiv. Podle deníku sice Milei postupuje bez konzultací se sociálními partnery, plní však jen sliby ze své volební kampaně. Podle středolevicového deníku El País Milei, kterého list označuje za "tálibánce vyrovnaných rozpočtů", prosadil politiku tvrdého postupu vůči zločincům a demonstrantům a s levicovou opozicí vede kulturní války, například ohledně postavení žen a práv sexuálních menšin.

Komentátoři středového deníku El Clarín se pozastavují nad tím, že prezident nedokázal ve 100 dnech svého mandátu prosadit v parlamentu ani jeden zákon. Prezidentovi příznivci se navíc strefují na sociálních sítích i do potenciálních spojenců prezidenta a podle tisku se tak děje na přímý popud Mileie.

Argentinský list Página 12, který má blízko k opozici, poukazuje na hodnocení představitelů lidskoprávní organizace Amnesty International, která je k novému prezidentovi velmi kritická. "Tato vláda vedle zchudnutí velké části společnosti prosazuje také novou formu vedení, jež spočívá v žádném dialogu a neustálém násilí," uvedla ředitelka Amnesty International v Argentině Mariela Belskiová. Poukázala na to, že prezidentovi příznivci nevybíravě útočí na vládní kritiky, například na sociálních sítích.

Tisk si také všímá změn v zahraniční politice. Milei prohlásil, že chce být blízkým spojencem Spojených států, Izraele, který navštívil v únoru, a svobodného světa. Nová administrativa ochladila vztahy s Čínou či Brazílií. Rozhodla také nevstoupit do uskupení zemí BRICS, kam Argentina dostala pozvánku.

Video: Nový argentinský prezident pobuřuje videi na hranici šílenosti (21. 11. 2023)

Nový argentinský prezident pobuřuje videi na hranici šílenosti | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy