Přelomový objev v Černém moři: Vědci našli nejstarší vrak lodi, pochází z dob antiky

Jana Václavíková
23. 10. 2018 13:34
Černé moře ukrývalo vrak obchodní lodi ze starověkého Řecka. Její nález pomůže porozumět starověkému mořeplavectví.
Vrak starověké lodi, který nyní objevili vědci. | Video: Rodrigo Pacheco-Ruiz

Sofia - Vědci slaví unikátní nález. Objevili zhruba 2400 let starý vrak lodi na dně Černého moře. Pravděpodobně jde o obchodní plavidlo ze starověkého Řecka. Jde o nejstarší zachovalý vrak lodi, který byl kdy objeven, píše britský deník The Guardian.

Odborníci velmi zachovalou loď objevili asi osmdesát kilometrů od pobřeží Bulharska na dně Černého moře v hloubce více než dvou kilometrů. Její stáří určili na základě karbonové analýzy.

Na vzhledu třiadvacetimetrového plavidla se doba nijak zvlášť nepodepsala, sdělil tým vědců. Kromě těla lodi zůstal neporušený i stožár, lavičky pro kormidlování, kormidla i lana. Dokonalou konzervaci vědci přikládají nedostatku kyslíku v Černém moři.

Odborníci nyní díky nálezu mohou lépe porozumět dobovému stavění lodí či jídelníčku námořníků. "Objev změní náš pohled na mořeplavectví ve starověku," neskrýval své nadšení Jon Adams, který pátrací tým vedl. Na lodi byly nalezeny také kosti ďase mořského, běžné položky námořnického jídelníčku.

Odborníky překvapil i vzhled lodi, který do nynějška znali pouze ze starověké řecké keramiky a pokládali ho za smyšlený. Na ní je zobrazen bájný hrdina Odysseus, jak lany přivázán ke stožáru uniká zpěvu sirén.

Výzkumníci věří, že šlo o starověké obchodní plavidlo. Více informací odhalí koncem týdne na konferenci v Londýně. V úterý k tomuto nálezu zveřejní v britském muzeu dvouhodinový dokument.

Loď byla objevena v rámci tříletého vědeckého projektu Black Sea Maritime Archaeology Project, který měl za cíl odhalit dlouhodobé změny Černého moře a jejich vliv na přímořské obyvatele. Hloubkovým průzkumem hladiny bylo odhaleno 60 vraků lodí různého stáří, od starověku až po 17. století.

 

Právě se děje

Další zprávy