Jsou jako podmořské Pompeje. Francouzi budou znovu pátrat po vracích legendárních lodí z 16. století

Zahraničí Zahraničí
7. 3. 2018 16:04
Od června budou francouzští vědci znovu pátrat po vracích válečných lodí Cordelière a Regent. Ty se potopily v námořní bitvě Angličanů s Francouzi v roce 1512.
Válečná loď Cordelière na obrazu Pierra-Juliena Gilberta z roku 1838.
Válečná loď Cordelière na obrazu Pierra-Juliena Gilberta z roku 1838. | Foto: Wikimedia Commons/Musée des beaux-arts de Brest

Brest - Francouzští vědci obnoví pátrání po obrovských válečných lodích, které zmizely pod hladinou během námořní bitvy v 16. století.

Na dně moře budou hledat francouzskou válečnou loď Cordelière, která vybuchla poblíž Brestu v roce 1512. Armáda anglického krále Jindřicha VIII. tehdy překvapila francouzsko-bretaňské loďstvo během války ligy z Cambrai. Ve stejné bitvě šlo ke dnu i největší plavidlo anglické flotily Regent spolu s mnoha menšími loděmi.

"Na dně jsou dvě nejvýznamnější muzea námořních dějin 16. století," citoval list The Guardian šéfa oddělení francouzské mořské archeologie Michela L’Houra. "Jsou to podmořské Pompeje," neskrýval nadšení.

Pátrání po vracích začne 20. června a potrvá do 14. července. Potápěči během té doby prozkoumají asi deset čtverečních mil v pásu od přístavu Brest až po výběžek Saint-Mathieu, který dal celé bitvě název.

Mytický status

10. srpna 1512 se pětadvacet lodí anglické flotily blížilo k přístavu. Francouzi měli tou dobou v přístavu dvaadvacet válečných lodí. Největší z nich, 40 metrů dlouhá Cordelière, namířila všech 200 kanonů, které byly nachystané na její palubě, proti vetřelcům z Albionu. Francouzům se tak na pár hodin podařilo útok Angličanů odrazit.

Rozpoutala se ale těžká bitva, během níž byla Cordelière zasažena a na její palubě došlo k výbuchu. Loď se pak potopila. Stejný osud potkal i Regenta a mnoho dalších plavidel z obou válčících flotil.

Na palubě Cordelière zahynulo přibližně 1500 lidí a kapitán s posádkou v následujících staletích získali mytický status v bretaňských kulturních dějinách.

"Jak se často stává v případě lodí, Cordelière vstoupila do dějin, hned jak zmizela," řekl Michel L’Hour.

Po pozůstatcích lodí na mořském dně u Bretaně pátrali už v letech 1996 až 2001 francouzští vědci. Nic však nenašli. Nový průzkum vychází z analýzy archivních dokumentů a nového výkladu možných přílivových proudů.

Výzkumné plavidlo André Malraux použije sonary a magnetometry pro mapování mořského dna. Pokud přístroje zachytí nějaké anomálie, na konkrétní místa se pak ponoří potápěči, kteří budou mít k dispozici i robotická zařízení.

"Možná něco najdeme hned první den, nebo taky nic ani za pět let. Jsem však pevně přesvědčený, že jednou je najdeme," věří L’Hour.

Video: Podvodní záběry letadlové lodě USS Lexington z druhé světové války

Podívejte se na unikátní podvodní záběry letadlové lodě z druhé světové války | Video: Vulcan Inc.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy