Archeologové našli v Anglii další Stonehenge. Je modrý

Lucie Kalivodová
8. 10. 2009 9:25
Nově nalezenou památku pojmenovali archeologové podle modré barvy pětadvaceti kamenů z modré skalice
Foto: Fréderic Vincent

Londýn - Britští archeologové objevili zbytky stavby, která se nachází necelé tři kilometry od slavného prehistorického památníku Stonehenge na západním břehu řeky Avony.

Domnívají, se že jde o "druhý Stonehenge" a nazvali ho "Bluestonehenge" (Modrý Stonehenge). Nově nalezenou památku pojmenovali archeologové podle modré barvy pětadvaceti kamenů z modré skalice, které byly na její vybudování použity.

Podle profesora Mikea Parkera Pearsona z University of Sheffield


 jsou vykopávky, které archeologický tým objevil, důkazem o tom, že na místě existoval kruh pětadvaceti balvanů o průměru deset metrů.

Balvany byly z místa nálezu odstraněny před několika tisíci lety, ale velikost děr, které po nich zůstaly, dokazuje, že šlo o kamenné objekty z velšského pohoří Preseli.

Stojící kameny se tyčily na konci cesty, jež vedla od řeky Avony k samotnému Stonehenge. "Málokdo ví, že Stonehenge byl největším britským pohřebištěm té doby," řekl Pearson agentuře AP.

"Možná je kruh Bluestonehenge místem, kde mrtvé spalovali před tím, než jejich popel rozprášili ve Stonehenge," dodal.

Podle badatelů jsou kolem Stonehenge a Bluestonehenge jen pramalé známky lidského života, což by naznačovalo, že obě lokality byly používány spíše jako pohřebiště.

Vnější kruh Stonehenge, známý jako tzv. Aubreyho jámy.
Vnější kruh Stonehenge, známý jako tzv. Aubreyho jámy. | Foto: Wikipedia

Archeologové ale mají s přesným datováním problém, neboť její různé části nepocházejí ze stejného období.

Přesnější údaje o době vzniku Bluestonehenge přinese až podrobnější analýza.

Předpokládaná doba vzniku finální podoby památníku je okolo roku 2400 před naším letopočtem, vertikální kameny zde ale pravděpodobně stály ještě o pět set let dříve.

 

Právě se děje

Další zprávy