Vědci pátrají v základech Stonehenge po jeho minulosti

man, Reuters
3. 4. 2008 7:30
Moderní technika má pomoci objasnit záhady
Stonehenge je jednou z nejstarších a nejzáhadnějších památek Evropy.
Stonehenge je jednou z nejstarších a nejzáhadnějších památek Evropy. | Foto: new7wonders.com

Londýn - Archeologové se poprvé od roku 1964 spustí k základům slavného kruhového monumentu Stonehenge.

Chtějí definitivně stanovit, kdy přesně byly kameny postaveny a k čemu kultovní místo, nacházející se zhruba 80 kilometrů jihozápadně od Londýna, sloužilo.

Slavné naleziště se skládá z velkých šedomodrých pískovcových kusů. Stáří některých částí monumentu se odhaduje přibližně na pět tisíc let.

Lázně nebo pohřebiště?

Vědci doufají, že za pomoci moderní techniky a chemických analýz vzorků půdy zjistí více o Stonehenge, jednom z neodmyslitelných symbolů Velké Británie.

"Pokud chcete zjistit, jak, proč a kdy bylo Stonehenge vybudováno, musíte vykopat příkopy kolem kamenů a z toho, co tam najdete, určit stáří," řekl agentuře Reuters jeden ze dvou šéfů výzkumného týmu Geoff Wainwright.

Ten se spolu se svým kolegou Timem Darwillem domnívá, že Stonehenge původně fungovalo jako jakési lázně. Přesněji jako místo, kde se léčilo tělo a duše. Doufají, že pátrání jejich hypotézu potvrdí.

Podle jiných teorií šlo o poutní místo, o pohřebiště, o náboženský objekt, kde se přinášely oběti, nebo o monument, postavený k uctívání Slunce.

Některé kameny pocházejí z Walesu 

Část modře zbarvených kamenů pochází z Preseli Hills ve Walesu, vzdáleného 250 kilometrů od Stonehenge. Darwill a Wainwright chtějí také podrobněji zjistit, jakým způsobem sem lidi před pěti tisíci lety tyto kameny přemístili.

Kameny obsahují modrou skalici a lidé v minulosti podle všeho věřili, že mají léčebné účinky.

Archeologický průzkum potrvá dva týdny. Spolufinancuje ho televize BBC, která také odvysílá průběh a závěry výkopových prací ve svém pořadu Timewatch.

Vědci, zkoumající slavnou kamennou stavbu, loni překvapivě objevili poblíž Stonehenge neolitickou vesnici. Objev naznačil, že Stonehenge nebylo izolované, ale tvořilo součást mnohem většího komplexu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy