Vědci pátrají v základech Stonehenge po jeho minulosti

man, Reuters
3. 4. 2008 7:30
Moderní technika má pomoci objasnit záhady
Stonehenge je jednou z nejstarších a nejzáhadnějších památek Evropy.
Stonehenge je jednou z nejstarších a nejzáhadnějších památek Evropy. | Foto: new7wonders.com

Londýn - Archeologové se poprvé od roku 1964 spustí k základům slavného kruhového monumentu Stonehenge.

Chtějí definitivně stanovit, kdy přesně byly kameny postaveny a k čemu kultovní místo, nacházející se zhruba 80 kilometrů jihozápadně od Londýna, sloužilo.

Slavné naleziště se skládá z velkých šedomodrých pískovcových kusů. Stáří některých částí monumentu se odhaduje přibližně na pět tisíc let.

Lázně nebo pohřebiště?

Vědci doufají, že za pomoci moderní techniky a chemických analýz vzorků půdy zjistí více o Stonehenge, jednom z neodmyslitelných symbolů Velké Británie.

"Pokud chcete zjistit, jak, proč a kdy bylo Stonehenge vybudováno, musíte vykopat příkopy kolem kamenů a z toho, co tam najdete, určit stáří," řekl agentuře Reuters jeden ze dvou šéfů výzkumného týmu Geoff Wainwright.

Ten se spolu se svým kolegou Timem Darwillem domnívá, že Stonehenge původně fungovalo jako jakési lázně. Přesněji jako místo, kde se léčilo tělo a duše. Doufají, že pátrání jejich hypotézu potvrdí.

Podle jiných teorií šlo o poutní místo, o pohřebiště, o náboženský objekt, kde se přinášely oběti, nebo o monument, postavený k uctívání Slunce.

Některé kameny pocházejí z Walesu 

Část modře zbarvených kamenů pochází z Preseli Hills ve Walesu, vzdáleného 250 kilometrů od Stonehenge. Darwill a Wainwright chtějí také podrobněji zjistit, jakým způsobem sem lidi před pěti tisíci lety tyto kameny přemístili.

Kameny obsahují modrou skalici a lidé v minulosti podle všeho věřili, že mají léčebné účinky.

Archeologický průzkum potrvá dva týdny. Spolufinancuje ho televize BBC, která také odvysílá průběh a závěry výkopových prací ve svém pořadu Timewatch.

Vědci, zkoumající slavnou kamennou stavbu, loni překvapivě objevili poblíž Stonehenge neolitickou vesnici. Objev naznačil, že Stonehenge nebylo izolované, ale tvořilo součást mnohem většího komplexu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy