Britští vědci: Stonehenge je mladší, než se udávalo

Roman Gazdík, gaz
22. 9. 2008 19:40
Datace má pomoci s rozluštěním tajemství objektu
Foto: Fréderic Vincent

Salisbury - Komplex menhirů a kamenných kruhů nedaleko anglického Salisbury zvaný Stonehenge přitahuje pozornost vědců od nepaměti. První známý archeologický průzkum památky byl učiněn již v sedmnáctém století.

Dodnes se však nepodařilo najít odpověď na otázku, k čemu tato tak obtížně zkonstruovatelná stavba sloužila. Bylo to místo, kde se setkávali živí s mrtvými? Šlo o masivní kalendář? Nebo snad o označení přistávací plochy pro mimozemšťany, jak tvrdí teorie Ericha von Dänikena?

K nalezení odpovědí na tyto otázky bylo podle skupiny britských vědců nejprve nutné přesně určit, kdy byla památka postavena.

2300 př.n.l.

Archeologům pod vedením profesorů Tima Darvilla a Geoffa Wainwrighta se vůbec poprvé od roku 1964 podařilo získat povolení k vykopávkám uvnitř objektu. Podle BBC vyjmuli čtverec zeminy o velikosti 3,5 x 2,5 metru a podrobili ho testu radiouhlíkovou metodou datování, která je ze všech známých postupů nejpřesnější.

Stáří nejstaršího kruhu doleritů se tak podařilo určit mezi 2400 a 2200 lety př.n.l. Dosud se přitom předpokládalo, že byly postaveny až o 300 let dřív.

"Je to skvělý výsledek - a velmi důležitý," citovala BBC Adrewa Fitzpatricka ze známé wiltshirské organizace Wessex Archeology. "Datace Stonehenge se vznášela ve větru, ale tohle ji ukotvilo."

Neolitické Lurdy

Podle Darvilla a Wainwrighta stáří prvního kruhu podporuje jejich teorii, že místo sloužilo jako "neolitické Lurdy" - tedy coby pradávné spirituální centrum obdařené uzdravovacími schopnostmi, do kterého se cestovalo i z velmi vzdálených míst.

Podle analýzy zubů údajně polovina pohřbených v blízkosti místa nepocházela z blízkého okolí a "nepřirozeně mnoho z nich" údajně trpělo fyzickými deformacemi či nemocemi.

Archeologům se podařil i jiný objev. Nalezli organický materiál z doby 7200 př.n.l., tedy o 3500 let starší, než se podařilo na místě objevit při předchozích vykopávkách.

Ještě přesnější datace památky má být k dispozici v listopadu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 58 minutami

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy