Britští vědci: Stonehenge je mladší, než se udávalo

Roman Gazdík, gaz
22. 9. 2008 19:40
Datace má pomoci s rozluštěním tajemství objektu
Foto: Fréderic Vincent

Salisbury - Komplex menhirů a kamenných kruhů nedaleko anglického Salisbury zvaný Stonehenge přitahuje pozornost vědců od nepaměti. První známý archeologický průzkum památky byl učiněn již v sedmnáctém století.

Dodnes se však nepodařilo najít odpověď na otázku, k čemu tato tak obtížně zkonstruovatelná stavba sloužila. Bylo to místo, kde se setkávali živí s mrtvými? Šlo o masivní kalendář? Nebo snad o označení přistávací plochy pro mimozemšťany, jak tvrdí teorie Ericha von Dänikena?

K nalezení odpovědí na tyto otázky bylo podle skupiny britských vědců nejprve nutné přesně určit, kdy byla památka postavena.

2300 př.n.l.

Archeologům pod vedením profesorů Tima Darvilla a Geoffa Wainwrighta se vůbec poprvé od roku 1964 podařilo získat povolení k vykopávkám uvnitř objektu. Podle BBC vyjmuli čtverec zeminy o velikosti 3,5 x 2,5 metru a podrobili ho testu radiouhlíkovou metodou datování, která je ze všech známých postupů nejpřesnější.

Stáří nejstaršího kruhu doleritů se tak podařilo určit mezi 2400 a 2200 lety př.n.l. Dosud se přitom předpokládalo, že byly postaveny až o 300 let dřív.

"Je to skvělý výsledek - a velmi důležitý," citovala BBC Adrewa Fitzpatricka ze známé wiltshirské organizace Wessex Archeology. "Datace Stonehenge se vznášela ve větru, ale tohle ji ukotvilo."

Neolitické Lurdy

Podle Darvilla a Wainwrighta stáří prvního kruhu podporuje jejich teorii, že místo sloužilo jako "neolitické Lurdy" - tedy coby pradávné spirituální centrum obdařené uzdravovacími schopnostmi, do kterého se cestovalo i z velmi vzdálených míst.

Podle analýzy zubů údajně polovina pohřbených v blízkosti místa nepocházela z blízkého okolí a "nepřirozeně mnoho z nich" údajně trpělo fyzickými deformacemi či nemocemi.

Archeologům se podařil i jiný objev. Nalezli organický materiál z doby 7200 př.n.l., tedy o 3500 let starší, než se podařilo na místě objevit při předchozích vykopávkách.

Ještě přesnější datace památky má být k dispozici v listopadu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy