Britští vědci: Stonehenge je mladší, než se udávalo

Roman Gazdík, gaz
22. 9. 2008 19:40
Datace má pomoci s rozluštěním tajemství objektu
Foto: Fréderic Vincent

Salisbury - Komplex menhirů a kamenných kruhů nedaleko anglického Salisbury zvaný Stonehenge přitahuje pozornost vědců od nepaměti. První známý archeologický průzkum památky byl učiněn již v sedmnáctém století.

Dodnes se však nepodařilo najít odpověď na otázku, k čemu tato tak obtížně zkonstruovatelná stavba sloužila. Bylo to místo, kde se setkávali živí s mrtvými? Šlo o masivní kalendář? Nebo snad o označení přistávací plochy pro mimozemšťany, jak tvrdí teorie Ericha von Dänikena?

K nalezení odpovědí na tyto otázky bylo podle skupiny britských vědců nejprve nutné přesně určit, kdy byla památka postavena.

2300 př.n.l.

Archeologům pod vedením profesorů Tima Darvilla a Geoffa Wainwrighta se vůbec poprvé od roku 1964 podařilo získat povolení k vykopávkám uvnitř objektu. Podle BBC vyjmuli čtverec zeminy o velikosti 3,5 x 2,5 metru a podrobili ho testu radiouhlíkovou metodou datování, která je ze všech známých postupů nejpřesnější.

Stáří nejstaršího kruhu doleritů se tak podařilo určit mezi 2400 a 2200 lety př.n.l. Dosud se přitom předpokládalo, že byly postaveny až o 300 let dřív.

"Je to skvělý výsledek - a velmi důležitý," citovala BBC Adrewa Fitzpatricka ze známé wiltshirské organizace Wessex Archeology. "Datace Stonehenge se vznášela ve větru, ale tohle ji ukotvilo."

Neolitické Lurdy

Podle Darvilla a Wainwrighta stáří prvního kruhu podporuje jejich teorii, že místo sloužilo jako "neolitické Lurdy" - tedy coby pradávné spirituální centrum obdařené uzdravovacími schopnostmi, do kterého se cestovalo i z velmi vzdálených míst.

Podle analýzy zubů údajně polovina pohřbených v blízkosti místa nepocházela z blízkého okolí a "nepřirozeně mnoho z nich" údajně trpělo fyzickými deformacemi či nemocemi.

Archeologům se podařil i jiný objev. Nalezli organický materiál z doby 7200 př.n.l., tedy o 3500 let starší, než se podařilo na místě objevit při předchozích vykopávkách.

Ještě přesnější datace památky má být k dispozici v listopadu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy