Britští vědci: Stonehenge je mladší, než se udávalo

Roman Gazdík, gaz
22. 9. 2008 19:40
Datace má pomoci s rozluštěním tajemství objektu
Foto: Fréderic Vincent

Salisbury - Komplex menhirů a kamenných kruhů nedaleko anglického Salisbury zvaný Stonehenge přitahuje pozornost vědců od nepaměti. První známý archeologický průzkum památky byl učiněn již v sedmnáctém století.

Dodnes se však nepodařilo najít odpověď na otázku, k čemu tato tak obtížně zkonstruovatelná stavba sloužila. Bylo to místo, kde se setkávali živí s mrtvými? Šlo o masivní kalendář? Nebo snad o označení přistávací plochy pro mimozemšťany, jak tvrdí teorie Ericha von Dänikena?

K nalezení odpovědí na tyto otázky bylo podle skupiny britských vědců nejprve nutné přesně určit, kdy byla památka postavena.

2300 př.n.l.

Archeologům pod vedením profesorů Tima Darvilla a Geoffa Wainwrighta se vůbec poprvé od roku 1964 podařilo získat povolení k vykopávkám uvnitř objektu. Podle BBC vyjmuli čtverec zeminy o velikosti 3,5 x 2,5 metru a podrobili ho testu radiouhlíkovou metodou datování, která je ze všech známých postupů nejpřesnější.

Stáří nejstaršího kruhu doleritů se tak podařilo určit mezi 2400 a 2200 lety př.n.l. Dosud se přitom předpokládalo, že byly postaveny až o 300 let dřív.

"Je to skvělý výsledek - a velmi důležitý," citovala BBC Adrewa Fitzpatricka ze známé wiltshirské organizace Wessex Archeology. "Datace Stonehenge se vznášela ve větru, ale tohle ji ukotvilo."

Neolitické Lurdy

Podle Darvilla a Wainwrighta stáří prvního kruhu podporuje jejich teorii, že místo sloužilo jako "neolitické Lurdy" - tedy coby pradávné spirituální centrum obdařené uzdravovacími schopnostmi, do kterého se cestovalo i z velmi vzdálených míst.

Podle analýzy zubů údajně polovina pohřbených v blízkosti místa nepocházela z blízkého okolí a "nepřirozeně mnoho z nich" údajně trpělo fyzickými deformacemi či nemocemi.

Archeologům se podařil i jiný objev. Nalezli organický materiál z doby 7200 př.n.l., tedy o 3500 let starší, než se podařilo na místě objevit při předchozích vykopávkách.

Ještě přesnější datace památky má být k dispozici v listopadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy