Zdá se tak, že neklidná Palestina se opět jednou sjednocuje. Vůdce palestinského hnutí Hamas Chalíd Mišál totiž z Arafatovy smrti obvinil Izrael již krátce po jeho smrti.
Mišál a Abbás, pro jednou spojenci
"Bez váhání prohlašuji, že činím Izrael odpovědným za zločin Arafatovy smrti. Všechny zprávy lékařů v posledních dvou týdnech naznačovaly, že byl Arafat otráven," prohlásil tehdy Mišál.
Také Arafatův nástupce, současný prezident Palestinské autonomní samosprávy a člen opozičního hnutí Fatah Mahmúd Abbás, trvá na tom, že jeho předchůdce byl otráven. Z Arafatovy vraždy však nehodlal nikoho obvinit.
"Otazníky se točí kolem Izraele, ale nemohu nikoho obvinit, pokud nemám důkaz," prohlásil Abbás. "Máme podezření, že Jásir Arafat mohl být otráven. Nemáme žádné důkazy, ale případ zůstává otevřen, dokud nezjistíme pravdu," dodal.
Příčina smrti neznáma
Jásir Arafat zemřel v pařížské nemocnici 11. listopadu 2004.
"Pan Jásir Arafat, prezident palestinské samosprávy, zemřel ve vojenské nemocnici Percy v Clamartu dne 11. listopadu ve 03:30," prohlásil tehdy mluvčí nemocnice Christian Estripeau.
Následně jeho smrt potvrdili také francouzský prezident Jacques Chirac a palestinský ministr Saíb Irikát.
Příčiny Arafatovy smrti nejsou dodnes známy. Arafat byl na léčení do Francie převezen koncem října. Po týdnu upadl do bezvědomí, z kterého se již neprobral. Postupně došlo k poškození mozku a nakonec vypověděly služby i životně důležité orgány.
Francouzští doktoři tehdy Palestince ubezpečili, že při testech nenašli žádné známky jedů.
Po smrti bylo Arafatovo tělo převezeno do Káhiry a pohřebeno v Ramalláhu.
Arafat vedl palestinské hnutí přes 40 let. Poslední čtyři roky života strávil v obležení ve svém sídle v Ramalláhu, kde ho hlídala izraelská armáda.