Apple přes iPhone a iPad špehuje klienty, tvrdí experti

David Slížek
20. 4. 2011 18:20
Mobilní zařízení ukládají údaje o své poloze, a to bez vědomí uživatele
Řekni mi, přístroji, kde jsem byl před rokem? Apple iPhone, ilustrační foto
Řekni mi, přístroji, kde jsem byl před rokem? Apple iPhone, ilustrační foto | Foto: Reuters

San Francisco (USA) - K majitelům telefonů iPhone či tabletů iPad od firmy Apple se donesla nepříjemná zpráva. Jejich přístroje totiž sledují svou polohu, aniž by o tom uživatelé věděli.

Údaje o zeměpisná délce a šířce se do přístroje průběžně ukládají společně s datem a přesným časem, kdy jste se na daném místě pohybovali.

Na americké odborné konferenci Where 2.0 svá zjištění zveřejnili dva britští výzkumníci z University of Exeter.

Aladair Allan a Pete Warden upozornili, že firma Apple sledování do přístrojů nasadila loni v červnu s aktualizací operačního systému iOS 4.

Některé přístroje tak své majitele "špehují" už téměř rok. "Nevíme, proč Apple tato data sbírá, ale jde o úmyslný proces," tvrdí výzkumníci. "Kontaktovali jsme zaměstnance Applu, ale na naše dotazy neodpověděli," dodali.

Nešifrovaná data

Telefon ani tablet data nikam neposílá, pouze je ukládá do své paměti. Pokud přístroj synchronizujete s osobním počítačem, zkopírují se i do něj. Pokud svůj starý přístroj nahradíte novým, přenesou se údaje i do něj.

Pozoruhodné je i to, že se data o tom, kde se přístroj v průběhu času nacházel, ukládají do souboru, který není nijak šifrován ani jinak chráněn.

Pokud se k vašemu iPhonu nebo iPadu dostane nepovolaný člověk, může tak jednoduše zjistit, kde přesně jste se v posledních měsících nacházeli.

Výzkumníci na svém webu zveřejnili volně dostupný pogram iPhone Tracker, s jehož pomocí si uživatelé mohou data o svém pohybu zobrazit.

Čistě technicky má Apple na shromažďování informací o poloze právo. Jak upozornil deník The Guardian, na konci přibližně 15 tisíc slov dlouhých licenčních podmínek, které upravují vztah firmy a uživatelů, je odstavec, který k tomu firmu opravňuje.

Podobný "špehovací" mechanismus hledali výzkumníci podle svých slov také v mobilních zařízeních s konkurenčním operačním systémem Android, ale žádný nenašli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy