Český sen: Odešel z práce a začal vyvíjet pro iPhone

Jan Kovalík
26. 2. 2011 8:30
Český vývojář aplikací: Nechci pracovat na zakázku, chci tvořit aplikace pro uživatele

Praha - Jindřich Šaršon kdysi pracoval jako IT specialista za slušné peníze pro jednu českou firmu. Manažerská pozice mu zajišťovala nadprůměrný příjem.

"Byl to stres. Kontrolovat práci lidí, dodržovat termíny a nést odpovědnost za miliony," říká dnes v kavárně Národní technické knihovny spolumajitel softwarové firmy TappyTaps.

Podnikání za sto dolarů

Po třech letech v zaměstnání skončil a za sto dolarů si stáhl vývojové nástroje pro tvorbu aplikací pro chytré telefony iPhone.

Se svou znalostí programování si na nové prostředí rychle zvykl a pustil se do prvního díla. Bylo hotové za tři týdny a po dvou týdnech schvalování v internetovém obchodě AppStore si jej mohl koupit celý svět - za 1,99 dolaru.


Aplikace Éčka sloužila pro identifikaci přídavných látek v potravinách a svět se kvůli ní nezbláznil.

"Stáhli si to dva, tři lidé denně. Potřeboval jsem marketing, tiskové zprávy a podporu cizích jazyků. To jsem dřív nevěděl," říká Šaršon. Podle jeho slov se na českém trhu s aplikacemi zatím nedá vydělat. Z balíku současných tržeb jeho firmy, tvoří čeští zákazníci pouhé procento.

Začal tedy své aplikace propagovat a vydal druhou verzi Éček, ve které zohlednil názory vývojářské komunity a svých zákazníků. Počet stažení začal stabilně stoupat a nenaplnil se scénář produktů, které jsou na trh uvedeny s nákladným marketingem, dosáhnou úvodního úspěchu, ale pak zájem rychle klesá.

Velmi veselé vánoce

V té době už pracoval na další aplikaci, softwarové verzi elektronické chůvičky, pro sledování spících miminek. To už s podporou šesti jazyků a desítkami žádostí o recenzi. V předvánočím čase ji zrecenzoval německý týdeník Stern a německý AppStore vypíchl do kategorie doporučených aplikací - a nervozita ze soukromého podnikání byla rázem pryč.

"Po té recenzi to na dva týdny vyletělo. Byl to důkaz, že to funguje," říká Šaršon. Jeho zisky se během vánoc 2009 vyhouply z pár tisícikorun na cirka 150 tisíc korun měsíčně.

Přišla další aplikace, do firmy se zapojil bratr a vedle iPhonů začala TappyTaps tvořit i pro platformu Android.

Komunita nadšenců

Na vývoj aplikací pro chytré telefony spoléhá v Česku jako na hlavní příjem zatím malá komunita lidí. Prakticky všichni se schází jednou za tři měsíce v Praze, na akci AppParade, kde se svými díly soutěží o nejlepší program.

Na trh s mobilními aplikacemi je dnes nahlíženo jako na zdroj gigantických zisků a všechny statistiky to zatím potvrzují. Geometrickou řadou roste počet aplikací (dnes jich jsou statisíce), počet stažení i zisky z jejich prodeje.

Milionářem přes noc

Chcete na vývoji pro smartphony vydělat? Klíčem je dobrý, ideálně celosvětově použitelný, nápad.

AppStore již vyprodukoval řadu "milionářů ze dne na den". Asi nejznámější je finská firma Rovio, která svou hrou Angry Birds, prodávanou za 99 centů, vydělala desítky milionů dolarů.

Drtivá většina (kolem 95 procent) vývojářů ovšem dostává od společnosti Apple měsíční šek na méně než 500 dolarů.

Z ceny aplikací dostávají jejich autoři 70 procent, zbytek si nechává Apple. Stejný podíl platí i v případě Android Marketu a poměr 70/30 bude využívat i chystaný Amazon AppStore.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy