Praha - Bývalý přední aktivista Ku Klux Klanu a jeden z nejznámějších amerických antisemitů David Duke dnes přijíždí do České republiky prezentovat své názory. Jaké jsou?
Jméno David Duke se poprvé v bývalém Československu objevilo už v polovině sedmdesátých let.
Dobový tisk a televize často informovaly o aktivitách Ku Klux Klanu (KKK), v jehož vedení tehdy Duke figuroval. Československá propaganda ovšem zkreslovala realitu v tom smyslu, že KKK vykreslovala jako organizaci, která se těší podpoře většiny bílých Američanů i americké vlády.
Devětapadesátiletý rodák z Oklahomy o sobě tvrdí, že nevyznává nadřazenost bílé rasy nad ostatními. Sám sebe označuje jako člověka, který hájí zájmy bílých Američanů jako jedné z komunit v zemi.
Podle něj má každá rasa právo na život podle svých představ a na rozvíjení své kultury, ale v zájmu všech je, aby lidé jednotlivých ras žili odděleně.
Tato teorie je víceméně shodná s tím, co hlásala v minulosti vláda apartheidu v Jihoafrické republice. Oficiálně nemělo jít o nadvládu bílých nad barevnými, ale o jejich oddělenou existenci.
Před loňskými prezidentskými volbami v rozhlasovém interview prohlásil, že proti Baracku Obamovi nic nemá, pokud se bývalý Illinoiský senátor angažuje v zájmu černochů. Nechce jej však za prezidenta Spojených států, protože v této funkci by nehájil práva a zájmy bílých Američanů.
Nepodporoval ovšem ani Johna McCaina, který prý bílé Američany „zradil."
Duke se angažoval v rasistickém hnutí už od mládí a studentských let. Ku klux klan se snažil reformovat tak, aby byl přijatelnější pro širší spektrum amerických bělochů. Propagoval nenásilné protesty a otevřel hnutí i zájemcům z řad žen a katolíků (dříve KKK přijímal jen protestanty a vůči katolické církvi byl nepřátelský).
Dnes jej za jednoho z úhlavních nepřátel považuje americká židovská komunita, neboť Duke se v posledních prezentuje především extrémním antisemitismem.
Židy obviňuje ze snahy vládnout ostatním a politika Izraele se dle jeho slov příliš neliší od nacistického Německa.
Nedávno dokonce podpořil německého popírače holocaustu Ernsta Zündela, odsouzeného do vězení. Duke jej označil za politického vězně (v USA na rozdíl od řady evropských zemí není popírání holokaustu trestné).
„Přednášet" jezdí Duke často a rád do Ruska a na Ukrajinu, kam jej zvou různé antisemitské organizace a instituce.
Vystoupil i v islámských zemích, extrémně nepřátelských Izraeli. Navštívil Sýrii a zúčastnil se v Teheránu známé konference popíračů holocaustu, které organizoval a slavnostně zahajoval íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Jeho pokusy o úspěch v politice ale vždy ztroskotaly. Pokoušel se ve volbách stát postupně senátorem za Louisianu, guvernérem Louisiany, senátorem, členem Sněmovny reprezentantů a dokonce i prezidentem USA.
Zkoušel to nejprve jako demokrat, poté jako republikán. Ale vždy neúspěšně. A tak jezdí po světě, pořádá setkání se svými obdivovateli a propaguje své knihy.
Jako teď o víkendu v Praze a Brně.